ARAZKHABAR.IR

۷ منطقه حفاظت شده محیط آذربایجان غربی زیست پایش و کنترل می شود


۷ منطقه حفاظت شده محیط آذربایجان غربی زیست پایش و کنترل می شود آراز خبر– معاون فنی حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از پایش و کنترل ۷ منطقه حفاظت شده محیط زیست استان با هدف صیانت و حفاظت از حیات وحش به صورت روزانه خبر داد.

آراز خبر– معاون فنی حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از پایش و کنترل ۷ منطقه حفاظت شده محیط زیست استان با هدف صیانت و حفاظت از حیات وحش به صورت روزانه خبر داد.

حجت جباری  دریاچه ارومیه، دشت سوتاوو، مراکان، غار سهولان، کانی برازان، جنگل‌های سردشت و تالاب نوروزلو را ۷ منطقه حفاظت شده و تحت مدیریت محیط زیست استان برشمرد و گفت: هم اکنون ۱۰۰ محیط بان در این مناطق کار رصد، پایش و کنترل روزانه این مناطق را بر عهده دارند.

وی با بیان اینکه زیستگاه حیات وحش مراکان خوی نخستین منطقه حفاظت شده کشور از جمله زیستگاه‌های حیات وحش غرب ایران و زیستگاه قوچ و میش اصیل ارمنی است اظهارکرد: دراین طرح کلیه زیستگاه‌های حیات وحش منطقه توسط محیط بانان برای ایجاد محیطی آرام و امن پایش و نیازهای حیات وحش به آب و علوفه تأمین می‌شود.

جباری از فعالیت ۸ پاسگاه محیط بانی در منطقه حفاظت شده مراکان خبر داد و افزود: منطقه حفاظت شده مراکان خوی با مساحتی بیش از ۱۰۳ هزار هکتار اولین منطقه حفاظت شده در کنار ۹۳ منطقه حفاظت شده کشور است که در آن ۲۸ گونه جانوری در ۱۲ خانواده و ۵ راسته زیست می‌کنند.

جباری با بیان اینکه بر اساس آخرین آمار هم اکنون ۹۳۹ رأس قوچ و میش ارمنی و دو هزار و ۲۵۴ رأس کل و بز در این منطقه سرشماری شده است عنوان کرد: در این منطقه علاوه بر قوچ و میش اصیل ارمنی و کل و بز وحشی، پلنگ ایرانی، سیاه گوش، گرک و روباه و گربه وحشی زیست می‌کنند.

وی با بیان اینکه پوشش گیاهی این منطقه شامل ۱۰ تیپ اصلی است گفت: گونه‌های نادر گیاهی از جمله درختان جنگلی گلابی، رز وحشی زالزالک، انگور، انجیر و بلوط منطقه را به یک حوضچه غنی زیستی کم نظیر در ایران تبدیل کرده است.

معاون فنی حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به منطقه حفاظت شده دشت سوتاوو که محل زندگی میش مرغ یکی از گونه‌های با ارزش در معرض خطر است افزود: بر اساس آخرین سرشماری هم اکنون ۳۵ قطعه میش مرغ در این دشت شناسایی شده که کارهای صیانت و حفاظت از آن در حال اجراست.

جباری از کانی برازان به عنوان نخستین سایت پرنده نگری کشور نام برد و اضافه کرد: تالاب زیبای کانی برازان در ۳۰ کیلومتری شمال شهرستان مهاباد واقع شده که مساحت حوزه آبریز آن چهار هزار و ۱۰ هکتار است که از این مقدار پهنه‌ای به مساحت ۹۰۷ هکتار به عنوان تالاب کانی برازان تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.

وی یادآور شد: بر اساس آخرین بررسی‌ها تعداد ۷۵ گونه پرنده آبزی و کنار آبزی متعلق به ۱۱ خانواده در این تالاب شناسایی شده است که در صورت اضافه کردن گونه‌های خشکی زی این تعداد به بیش از ۱۸۰ گونه خواهد رسید.

معاون فنی حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با بیان اینکه تالاب نوروزلو و جنگل‌های میرآباد سردشت از مناطق مهم استان به شمار می‌رود گفت: در این مناطق نیز گونه‌های گیاهی و جانوری کمیاب وبا ارازش وجود دارد که برنامه‌های متعددی برای صیانت از آنها در دست اجراست.


برچسب ها:

تاریخ: 1399/05/08 12:20 ب.ظ | دفعات بازدید: 101 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot