ARAZKHABAR.IR

احیای ۵۴۰۰ واحد راکد در کشور


احیای ۵۴۰۰ واحد راکد در کشور آراز خبر- وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی احیای ۵۴۰۰ واحد تعطیل و راکد در کشور را از توفیقات دولت سیزدهم معرفی کرده و افزود: ۲۰ هزار میلیارد تومان از منابع عمومی برای اشتغال اختصاص یافته است.

سیدصولت مرتضوی چهارشنبه شب در جلسه شورای اشتغال و سرمایه‌گذاری آذربایجان غربی با اشاره به اینکه ثبات همچنین سرمایه‌های خارجی را به کشور سرازیر می‌کند، افزود: در نیمه دوم سال ۱۴۰۰، ما از رکود کمرشکن تاریخی اقتصادی عبور کردیم و در بهار ۱۴۰۲ نرخ رشد اقتصادی به ۶.۲ درصد رسیده است.

وی همچنین با اعلام اینکه در حوزه نفت و میعانات گازی به ۱۶.۵ درصد رشد اقتصادی رسیده‌ایم، خاطرنشان کرد: بر این باوریم که دهه ۴۰۰، دهه رونق و شکوفایی بوده و به رشد اقتصادی دو رقمی خواهیم رسید.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به رونق حوزه‌های مسکن، کشاورزی و خدمات در دولت سیزدهم نیز اشاره کرده و افزود: نرخ بیکاری کل کشور در سال گذشته ۹ درصد بوده و کمترین نرخ بیکاری در دو دهه اخیر را شاهد بودیم.

مرتضوی همچنین با بیان اینکه نرخ بیکاری کل کشور در بهار ۱۴۰۲ به ۸.۲ رسیده و نرخ مشارکت اقتصادی در سال ۱۴۰۲ افزایشی بوده، اضافه کرد: نرخ بیکاری زنان، فارغ التحصیلان و جوانان در دولت سیزدهم همواره کاهشی بوده و تعدیل کارگران در کارخانجات و دریافت کنندگان بیمه بیکاری سیر نزولی داشته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان با بیان اینکه دولت سیزدهم در تمام معادلات سیاسی جهان اثرگذار بوده، اظهار داشت: عضویت ایران در پیمان همکاری شانگهای نتیجه اجرای سیاست عزت، حکمت و مصلحت دولت سیزدهم بوده و این رویه دولت باعث شده بسیاری از مخالفان امروز به موافقین تبدیل شوند.

زمینه توسعه استان  آذربایجان غربی فراهم ست

جهش حوزه اقتصادی در آذربایجان غربی/نیازمند سرمایه گذاری هستیم

استاندار آذربایجان غربی به قرار داشتن امن ترین مرزهای کشور در این استان نیز اشاره کرده و گفت: در سال‌های اخیر ضریب نفوذ امنیت در آذربایجان غربی افزایش یافته و این مسئله زمینه توسعه استان را فراهم کرده است.

محمدصادق معتمدیان  نیز در این در جلسه، افزود: از موقعیت استراتژیک و ظرفیت‌های آذربایجان غربی در حوزه‌هایی چون تجارت بین الملل، معدن، گردشگری، کشاورزی و … می‌توان برای پیشبرد برنامه دولت سیزدهم جهت رشد اقتصادی کشور و استان استفاده کرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: با وجود برخورداری استان از ثروت و مواهب الهی، از این ظرفیت‌های گسترده آنگونه که باید استفاده نشده، اما در دو سال اخیر ریل گذاری لازم در این خصوص انجام شده است.

معتمدیان همچنین با تاکید بر تکمیل زیرساخت‌ها و بالفعل کردن ظرفیت‌های مختلف آذربایجان غربی، تصریح کرد: برای جبران عقب افتادگی‌های استان در حوزه‌های مختلف، نیازمند سرمایه گذاری نهادهای حاکمیتی و دولتی و بخش خصوصی در آذربایجان غربی هستیم.

وی در ادامه به اهمیت سرمایه گذاری در حوزه معدن استان اشاره کرده و افزود: ۵۲ ماده معدنی در آذربایجان غربی شناسایی شده و می‌توان با فرآوری محصولات معدنی، افزایش تولید و درآمد و همچنین اشتغال پایدار را برای استان به ارمغان آورد.

استاندار آذربایجان غربی به ظرفیت‌های حوزه کشاورزی استان نیز اشاره کرده و یادآور شد: آذربایجان غربی از قطب‌های کشاورزی کشور بوده و رویکرد فرآوری محصولات کشاورزی برای جلوگیری از خام فروشی را به صورت جدی در استان دنبال می‌کنیم.

معتمدیان همچنین با اشاره به پیشبرد سیاست دولت سیزدهم در راستای تکمیل پروژه‌های نیمه تمام آذربایجان غربی، افزود: جذب سرمایه گذاری، ارائه تسهیلات و احیای واحدهای راکد، منجر به رونق و بهبود فضای کسب و کار و اشتغال استان در دو سال اخیر شده است.

وی با تاکید بر تعامل با بخش خصوصی برای رفع موانع توسعه استان، اضافه کرد: با گسترش اقدامات عمرانی، افزایش سهم معادن در رونق اشتغال و بالا بردن ارزش افزوده حوزه کشاورزی، آذربایجان غربی در مسیر توسعه گام بر می‌دارد.

رویه دولت باعث شده بسیاری از مخالفان امروز به موافقین تبدیل شوند.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/06/30 12:10 ق.ظ | دفعات بازدید: 2714 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot