ARAZKHABAR.IR

استیفای حقوق مردم سردشت در مجامع حقوق بشری پیگیری می شود


استیفای حقوق مردم سردشت در مجامع حقوق بشری پیگیری می شود آراز خبر- قائم مقام دستیار رئیس جمهور با بیان اینکه حقوق مردم سردشت در مجامع حقوق بشری پیگیری می شود، گفت: جنایاتی که در سردشت اتفاق افتاد مصداق واقعی نسل کشی بود ولی تاکنون کسی هیچکدام از این دولتهای ناقض حقوق بشر را ماخذه نکرده است.

آراز خبر- قائم مقام دستیار رئیس جمهور با بیان اینکه حقوق مردم سردشت در مجامع حقوق بشری پیگیری می شود، گفت: جنایاتی که در سردشت اتفاق افتاد مصداق واقعی نسل کشی بود ولی تاکنون کسی هیچکدام از این دولتهای ناقض حقوق بشر را ماخذه نکرده است.

سکینه سادات پاد  روز چهارشنبه 21 تیر ماه در همایش محکومیت تحریم دارویی مصدومان شیمیایی سردشت که با حضور وزیر مختار ژاپن برگزار شد، حداقل ۸۵ شرکت خارجی (المانی، فرانسوی انگلیس و آمریکا) و مواد شیمیایی در اختیار رژیم بعث عراق قرار دادند که با همان مواد شیمیایی ناجوانمردانه ترین جنایت تاریخ را در حق مردم سردشت رقم زدند اما هیچ پیگرد حقوقی در مورد مسببان این عمل جنایاتکارانه انجام نشده است.

وی ادامه داد: متاسفانه دولتهایی که علارغم اینکه خود را عضو جامعه جهانی و سازمان ملل می دانند و در بیشترین کنوانسیونهای حقوق بشر فعال هستند سالها با همین شعار علیه ملتهای آزاده قطعنامه صادر می کند اما خود پایبند به اصول اولیه حقوق بشر نبودند.

پاد گفت: در صددیم از همه سازوکارهای بین المللی بخشی از آلام و دردهای مردم سردشت را التیام ببخشیم.

وی افزود: دولتهایی که رژیم عراق را به سلاح شیمیایی کشتارجمعی مسلح کردند در ناجوانمردانه ترین شکل این افراد را تحریم دارویی می کنند. در حالیکه مردم سردشت درمانده دارویی هستند که حق انها است.

قائم مقام دستیار رئیس جمهور تصریح کرد: بر اساس اصول حقوق بشر و کنوانسیون های چهار گانه ژنو، دارو حتی در شرایط جنگی هم  باید در دسترس بیماران قرار گیرد که این اتفاق نمی افتد لذا ضروری است با آگاه سازی مردم از این حق خود آگاه شوند و از حقوق خود بهره مند شوند.

وی با بیان اینکه خسارات ناشی از جرم و جنایات شیمیایی که مردم از آن بی بهره ماندند را می توان از طریق گزارشگران ویژه حقوق بشر پیگیری کرد، گفت: درصددیم از طریق سازوکار گزارشگران ویژه حقوق بشر و با طرح شکایت فردی، حقوق مردم سردشت پیگیری شود و پس از ارایه مشاوره از طریق واحد بین الملل به مصدومان شیمیایی، می خواهیم با هم افزایی با سایر کشورها به سمت اخذ قطعنامه هایی علیه دولتهایی که چه مستقیم و چه غیر مستقیم در این جنایت دست داشتند، حرکت کنیم.

پاد گفت: در نظام حقوقی بین الملل ما باید به سمت طرح شکایتهایی برویم که این جنایت شیمیایی سردشت را به جهت عدول برخی دولتها از موازین حقوق بشری اثبات کرده و سپس استیفای حق و دریافت غرامت برای مردم سردشت انجام شود.

وی افزود: بنا داریم بزودی گزارشگر ویژه حمایت از قربانیان جنگ و ترور را در مجامع حقوق بشری معرفی کنیم که بتونیم از طریق گزارش و مستندی که گزارشگر تهیه می کند در مجامع حقوق بشری از حق مردم سردشت دفاع قاعده مند و مستدل تری داشته باشیم.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/04/21 06:14 ب.ظ | دفعات بازدید: 2620 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot