ARAZKHABAR.IR

بازگشایی خط ریلی تهران - خوی - آنکارا از اولویت‌های آذربایجان‌غربی است


بازگشایی خط ریلی تهران - خوی - آنکارا از اولویت‌های آذربایجان‌غربی است آراز خبر- استاندار آذربایجان‌غربی گفت: بازگشایی مجدد خط ریلی تهران - خوی - وان - آنکارا در راستای توسعه گردشگری بین ترکیه و استان ضروری است.

 محمدصادق معتمدیان روز سه شنبه در بازدید از غرفه مدیران تورهای ترکیه در هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته در تهران افزود: به زودی کمیسیون مشترک ایران و ترکیه در ارومیه برگزار می‌شود که در این کمیسیون الزامات توسعه گردشگری از جمله تقویت زیرساخت‌های تردد مانند توسعه ریل‌باس‌ها، راه‌اندازی ایرلاین‌های جدید و منطقه ویژه اقتصادی مشترک مطرح می‌شود.

وی اظهارکرد: در ایران سه قطب فرهنگی از جمله قطب خراسان، قطب همدان - زنجان و قطب خوی - آذربایجان غربی تعریف شده است که در راستای تقویت گردشگری در قطب فرهنگی خوی به دنبال ایجاد کریدور ارتباطی بین خوی و قونیه هستیم.

وی ادامه داد: توسعه زیرساخت‌های ریلی و جاده‌ای بین استان‌های هم‌مرز نیز باید در دستور کار قرار بگیرد در این راستا خط قطار مسیر خوی - وان - آنکارا که به مدت پنج سال است تعطیل شده، در سفر رییس جمهور به ترکیه این موضوع مطرح شد که رییس جمهور ترکیه نیز پس از آن دستور آغاز به کار این خط ریلی را در اسرع وقت صادر کرد و راه‌اندازی این مسیر در اولویت استانداری آذربایجان غربی قرار دارد.

استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر ضرورت تقویت گردشگری بین ترکیه و آذربایجان غربی اظهار کرد: تردد گردشگران بین ۲ کشور باید دوطرفه باشد و آنگونه نباشد که تورگردانان ترکیه به فکر جذب گردشگر ایرانی باشند و از طرفی گردشگران ترکیه‌ای کمتری را به ایران بفرستند.

معتمدیان ادامه داد: برای تسهیل تردد گردشگران ترکیه از مرزهای استان آمادگی لازم را داریم و تقویت زیرساخت‌های جاده‌ای در پایانه مرزی رازی خوی با توجه به ظرفیت‌های آن در در دستور کار قرار دارد و نیز با توجه به راه‌اندازی منطقه ویژه اقتصادی سرو، بسیارس از مشکلات پایانه مرزی سرو مرتفع خواهد شد.

وی گفت: در آینده نزدیک اجلاس منطقه‌ای با حضور ۱۰ کشور همسایه و دارای مشترکات فرهنگی و اجتماعی در ارومیه برگزار می‌شود که در این اجلاس نیز توسعه گردشگری و بررسی راهکارهای لازم برای آن در در دستور کار قرار دارد.

به گزارش ایرنا، هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران با حضور علی دارابی قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و سفیران و نمایندگان کشورهای خارجی روز دوشنبه در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران گشایش یافت.

نمایندگان و فعالان صنعت گردشگری از ۱۱ کشور جهان شامل روسیه، ترکیه، مالزی، اندونزی، تایلند، ازبکستان، ویتنام، تاجیکستان، زیمبابوه، تانزانیا و سریلانکا در این دوره از نمایشگاه پاویون اختصاصی دارند.

اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی هم در این نمایشگاه غرفه دارد .


برچسب ها:

تاریخ: 1402/11/24 01:03 ب.ظ | دفعات بازدید: 2913 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot