در کاروان همراه رئیسی، 3 هلیکوپتر حضور داشته‌اند که دو هلیکوپتر که برخی وزرا و مسئولان در آن بودند، سالم به مقصد رسیده‌اند.

با این حال گفته می شود برخی همراهان رئیس جمهور در این بالگرد توانسته‌اند تماسی با مرکز برقرار کنند و بدین جهت امیدواری برای پایان این حادثه بدون تلفات جانی افزایش یافته است.

بالگرد حامل رئیس جمهور که برای افتتاح «سد مرزی «قیز قلعه‌سی» به آذربایجان شرقی سفر کرده بود، در مسیر بازگشت در «جنگل دیزمار» در محدوده عمومی بین ورزقان و جلفا استان آذربایجان شرقی دچار سانحه شد.

*اخبار جدید

موتورسواران به بالگرد رئیس جمهور رسیدند

07:25 خبرنگار اعزامی نصر در محل حادثه اولین تصویر جانباختگان را که توسط موتورسواران هیات موتورسواری استان آذربایجان شرقی گرفته شده است مخابره کرد.
امدادگران به بالگرد رئیس جمهور رسیدند: اثری از زنده بودن سرنشینان نیست

تصویری از محل سقوط بالگرد حامل رئیس‌جمهور و همراهان
07:20 خبرگزاری فارس عکسی از محل سقوط بالگرد حامل رئیس‌جمهور و همراهان منتشر کرد.

امدادگران به بالگرد رئیس جمهور رسیدند: اثری از زنده بودن سرنشینان نیست
رئیس جمعیت هلال احمر: نیروهای امدادی به بقایای بالگرد رسیدند

06:41 صداوسیما / کولیوند، رئیس جمعیت هلال احمر: با کشف محل بالگرد سانحه دیده آثاری از زنده بودن سرنشینان بالگرد مشاهده نشده است.
امدادگران به بالگرد رئیس جمهور رسیدند: اثری از زنده بودن سرنشینان نیست

جستجو برای بالگرد رئیس جمهور در منطقه خویلار ادامه دارد؛ اخباری از پیدا شدن لاشه بالگرد

05:44 - تسنیم نوشت: بعد از اعلام مختصات احمالی محل سانحه بالگرد رئیس‌جمهور، بلافاصله تیم‌های امدادی به محل مورد نظر رفتند اما‌ خبری از بالگرد نبود.

اما عملیات جستجو در مسیر روستای خویلار به کلم ادامه پیدا کرد.‌

اخبار غیر رسمی از پیدا شدن لاشه بالگرد در ‌ ارتفاع یک تپه حکایت دارد و تاکنون مسئولان این موضوع را رسما تایید نکرده‌اند.

وقوع سانحه برای بالگرد حامل رئیسی/ جست و جو ادامه دارد/ اتحادیه اروپا: فعال سازی نقشه های ماهواره ای / اخباری از پیدا شدن لاشه بالگرد

جست‌وجو همچنان ادامه دارد

01:30 - خبرنگار صدا و سیما: خبری جدیدی بیشتر از آن چیزی که در ارتباط قبلی عرض کردم نداریم. جست‌وجو ادامه دارد. شرایط بد جوی مه‌گرفتی، صعب‌العبور کردن منطقه شرایط امداد و نجات را سخت کرده است. در تماس تلفنی با همراهان رئیس‌جمهور گرفته شده است. تماس پاسخ داده شده و آنتن موبایل در شعاع ده کیلومتری منطقه را پوشش داده است.

01:28- پهپاد آکینجی ترکیه برای کمک به عملیات جستجو و نجات بالگرد حامل رئیس جمهور وارد فضای کشور شد.

وقوع سانحه برای بالگرد حامل رئیسی/ جست و جو ادامه دارد/ اتحادیه اروپا: فعال سازی نقشه های ماهواره ای / جو بایدن تعطیلات خود را ناتمام گذاشت و به کاخ سفید برگشت 

00:45 - اعزام ۲ هواپیما، بالگرد و ۵۰ نیروی امداد از روسیه

دستیار ویژه رئیس‌جمهور روسیه در گفت‌وگو با معاون‌اول رئیس‌جمهور: با دستور پوتین تا ساعتی دیگر دو فروند هواپیمای پیشرفته با بالگردهای ویژه به همراه ۵۰ نیروی امداد حرفه‌ای کوهستان به تبریز اعزام خواهد شد.

00:35 - فرمانده سپاه عاشورا: حدود ساعت ۱۵:۳۰ امروز آیت‌الله آل‌هاشم تماس گرفت و گفت ما سانحه دیدیم کمک برسانید.

23:56 - رئیس سازمان امدادونجات: ۳ نقطۀ مختصات احتمالی که امکان مشاهدۀ بالگرد در آن بود را بررسی کردیم، اما چیزی یافت نشد.

23:41 - کبادی، معاون عملیات سازمان امداد و نجات: ۳ ساعت دیگر تا یکی از نقاط احتمالی وقوع حادثه فاصله است.

تجمع مردم تهران در میدان ولیعصر (عج)

جمعی از مردم تهران، شامگاه یکشنبه (۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳) با حضور در میدان حضرت ولیعصر (عج) و قرائت دعای توسل برای سلامتی رئیس جمهور و هیات همراه دعا کردند.

وقوع سانحه برای بالگرد حامل رئیسی/ جست و جو ادامه دارد/ اتحادیه اروپا: فعال سازی نقشه های ماهواره ای / جو بایدن تعطیلات خود را ناتمام گذاشت و به کاخ سفید برگشت 

23:07 - فرمانده کل سپاه به محل سانحه بالگرد رفت

فرمانده کل سپاه و جمعی از فرماندهان سپاه پس از سانحه برای بالگرد رئیس جمهور، به منطقه رفتند تا ضمن بررسی مورد، دستورات را برای تسریع در جستجو صادر کند.

22:52 - صفری، معاون وزیر امور خارجه: دو بار با آقای آل هاشم (سرنشین هلی کوپتر رئیس جمهور) تماس برقرار شده و ایشان گفته بودند من حالم بد است و صدای آمبولانس ها رو می شنوم.

22:43 - محل دقیق سانحه بالگرد شناسایی شد

فرمانده سپاه آذربایجان شرقی: دقایقی قبل سیگنالی ‌از بالگرد و ‌تلفن همراه یکی از خدمه در محل سانحه دریافت شد. هم‌اکنون با تمام نیروهای نظامی ‌در حال عزیمت به منطقه مدنظر‌ هستیم و امیدوارم خبرهای خوبی به مردم بدهیم.

22:20 - خبر جدیدی از بالگرد وجود ندارد

هوای منطقه جنگل‌ی پیرداوود شهرستان ورزقان در زمان بروز سانحه بسیار نامساعد و مه شدیدی حاکم بوده است. گروه‌های امدادی از استانها مجاور حاضر شدند. به صورت پیاده عملیات جست‌وجو ادامه دارد. تا الان خبر جدیدی به دست ما نرسیده است.

22:19 - درخواست هلیکوپتر دید در شب ایران از ترکیه

سازمان مدیریت بحران ترکیه اعلام کرد: ایران از طریق وزارت خارجه درخواست هلیکوپتر جستجو و نجات دید در شب از کشورمان داشت.  ۳۲ پرسنل جستجو و نجات کوهنورد و ۶ وسیله نقلیه از مدیریت استانی وان و ارزروم  حرکت کردند./ هم میهن

تکذیب پیدا شدن هلی کوپتر
22 : وزیر نیرو خبر یافتن بالگرد را تکذیب کرد و گفت هنوز خبر موثقی به دست ما نرسیده است

اتحادیه اروپا: فعال سازی نقشه های ماهواره ای 

21:52 - اتحادیه اروپا به درخواست ایران، سرویس نقشه  ماهواره‌ای را برای کمک به گروه‌های امدادرسانی در جستجوی محل حادثه بالگرد رئیسی فعال می‌کند.

22:00 - هلال احمر : محل سقوط بالگرد رئیس جمهور پیدا شد

دقایقی پیش تیم‌های عملیاتی اعزام شده به محل پس از ساعت ها جستجو به محل بالگرد سانحه دیده رئیس جمهور و هیات همراه رسیدند.

21:40 - رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر: ۳ نقطه مختصات اعلام شده بررسی شد اما چیزی یافت نشد.

 منصوری: با سرنشینان هلی کوپتر ارتباط برقرار شده‌ است

21:15 - معاون اجرایی رئیس جمهور: در چند نوبت با یکی از سرنشینان هلی کوپتر و یکی از کادر هلی کوپتر ارتباط برقرار شده‌است. به نظر می رسد حادثه سختی نبوده است. تا شعاع دو کیلومتری حادثه درحال پیگیری هستیم؛ امیدوارم خبر خوشی به مردم برسد.

 21:13 - رئیس هلال‌احمر: درحال نزدیک‌شدن به محلی هستیم که فکر می‌کنیم محل سانحه است.

قطع تعطیلات جو بایدن به دنبال حادثه بالگرد رئیسی

جو بایدن رئیس جمهور امریکا با قطع تعطیلات خود به کاخ سفید بازگشت تا گزارش های فوری درباره حادثه بالگرد رئیسی را دریافت کند/ اسکای نیوز عربی- عصرایران 

20:25 - حضور ۳ وزیر در محل سانحه برای بالگرد رئیس‌جمهور

آخرین گزارش خبرنگار تسنیم: وزرای نفت، راه و شهرسازی‌ و نیرو هم اکنون در محل سانحه برای بالگرد رئیس‌جمهور حضور دارند و وزیر کشور نیز پس از حضور در تبریز بلافاصله جلسه ستاد مدیریت بحران را تشکیل داده و پیگیر امور هستند.

20:12 - کاخ سفید : بایدن در جریان سانحه بالگرد رئیس‌جمهور ایران قرار گرفت.

20:08 - سخنگوی دولت: تاکنون هیچ خبر جدیدی نیست

بهادری جهرمی: شرایط سخت و پیچیده‌ای را تجربه می‌کنیم؛ این حق مردم و رسانه‌ها است که در جریان آخرین اخبار حادثه بالگرد رییس‌جمهور قرار گیرند اما با توجه به مختصات محل حادثه و شرایط جوی، تا این لحظه «هیچ» خبر جدیدی وجود ندارد. در این لحظه‌ها، صبر و دعا و اعتماد به گروه‌های امدادی راهگشاست.

20:04 - مفقود شدن تیم عملیاتی هلال احمر واقعیت ندارد / شرایط جوی به گونه‌ای است که رصد هوایی امکان پذیر نیست 

راضیه عالیشوندی، دبیر مرکز کنترل و هماهنگی اضطراری جمعیت هلال احمر گفت: به دستور رئیس جمعیت هلال احمر همان لحظات اول سانحه بالگرد رییس‌جمهور، ستاد اضطراری تشکیل شد.  هر خبری از طریق این ستاد یا رئیس جمعیت هلال احمر منتشر خواهد شد و بقیه اخبار تأیید نمی‌شود.  اخبار مبنی بر مفقود شدن تیم عملیاتی هلال احمر واقعیت ندارد و تکذیب می‌کنیم. 

20:00 - خبرنگار صداوسیما: امکان رفتن به محل احتمالی حادثه با خودرو نیست؛ امدادگران باید با پای پیاده خود را به آنجا برسانند.

19:40 - بارندگی و مه تا فردا شب در منطقه حادثه بالگرد رئیس جمهور ادامه دارد

مدیرکل هواشناسی آذربایجان‌شرقی در خصوص وضعیت جوی و بارش‌ها در محل حادثه بالگرد حامل رئیس جمهور گفت: سامانه بارشی در منطقه حاکم است و تا فردا شب شاهد بارش در آن منطقه خواهیم بود.

19:30 - ایسنا: شورای عالی امنیت ملی جلسه اضطراری نداشته است

یک منبع آگاه خبر داد شورای عالی امنیت ملی جلسه‌ای در خصوص وقوع سانحه برای بالگرد حامل «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهوری اسلامی ایران و همراهانش برگزار نکرده و شایعات منتشر شده در فضای مجازی در ارتباط با تشکیل جلسه اضطراری از سوی این شورا نادرست است.

19:09 - خبرنگار صداوسیما حاضر در منطقه: خبر جدیدی نداریم.

19:01 - آمریکا: گزارش‌ها درباره فرود سخت بالگرد رئیس جمهور و وزیر خارجه ایران را دنبال می کنیم.

19:00 - وزیر بهداشت: منطقه  شدیدا مه‌آلود است و به همین دلیل امکان جست‌وجو بالگرد حادثه دیده رئیس‌جمهور به سختی پیش می‌رود. کلیه امکانات درمانی را در محل متسقر کرده‌ایم.

تخته سنگ‌های عظیم مانع پیشروی در امدادرسانی به رئیس جمهور
 
18:53 - تسنیم: ‌منطقه وقوع سانحه از مناطق صعب العبور است و امکان تردد به صورت خودرویی وجود ندارد و همین مساله نیروهای امدادی را با دشواری‌هایی روبرو کرده است.

18:42: کولیوند، رئیس سازمان حلال احمر: یک تیم به محل احتمالی سانحه نزدیک شده است.

18:07 - رئیس هلال احمر: ۴۰ تیم واکنش سریع در حال جستجو هستند. با توجه به شرایط آب‌وهوایی امکان جستجوی هوایی وجود ندارد.

18:01 - صداوسیما: اخرین مکانی که جی پی اس بالگرد رئیس جمهور فعال بوده در نزدیک معدن مس سونگون بوده است.

18:00 - سخنگوی دولت:  معاون اجرایی رئیس‌جمهور به همراه بخشی از اعضای دولت عازم تبریز شدند.

 

18:01   

محل دقیق سانحه بالگرد حامل رئیس‌جمهور مشخص شد

به گزارش خبرگزاری تسنیم از تبریز، محل سانحه بالگرد حامل رئیس‌جمهور و همراهان در اطراف روستای اوزی واقع در جنگل‌های ارسباران بوده و تیم‌های امدادی به محل سانحه گسیل شده‌اند.

‌منطقه وقوع سانحه از مناطق صعب العبور است و همین مساله نیروهای امدادی را با دشواری‌هایی روبرو کرده است.

در بالگرد حامل رئیس‌جمهور، وزیر امور خارجه، امام جمعه تبریز و استاندار آذربایجان شرقی هم حضور داشتند.

این منطقه صعب العبور بوده و امکان تردد به صورت خودرویی و زمینی وجود ندارد.

منطقه به شدت بارانی و مه آلود بوده و دیروز هشدار نارنجی هواشناسی برای این مناطق صادر شده بود.

تلاش گروه های امدادی برای رسیدن به محل سانحه ادامه دارد

17:49

امکان امدادرسانی هوایی در محل حادثه برای بالگرد رئیس جمهور وجودندارد/ اعزام تیم‌های پیاده
 
سخنگوی سازمان اورژانس کشور اعلام کرد که تیم‌های امدادی و پیاده اورژانس آذربایجان شرقی به محل وقوع حادثه برای بالگرد کاروان همراه رئیس جمهوری اعزام شده‌اند.

بابک یکتاپرست در گفت‌وگو با ایسنا، در این‌باره گفت: به محض اعلام این حادثه تیم‌ اورژانس هوایی به محل حادثه اعزام شد اما متاسفانه به دلیل مه‌گرفتگی شدید امکان امدادرسانی و پرواز وجود نداشت. همزمان هشت دستگاه آمبولانس نیز به محل اعزام شده و تیم‌های امدادی و پیاده نیز به همراه کوله‌پشتی به محل اعزام شده و ارزیابی و گشت‌زنی را آغاز کردند.

وی با بیان اینکه جستجوها ادامه دارد، گفت: تاکنون تیم‌های اعزامی از اورژانس به منطقه ورزقان آثاری دست پیدا نکرده‌اند و جستجوها ادامه دارد.

17:36

تلاش گسترده نیروهای امدادی برای جستجوی بالگرد حامل رئیس جمهور

 نیروهای امدادی هلال احمر و نیروهای کمکی نظامی و انتظامی از همان ابتدای گزارش سانحه برای بالگرد رئیس جمهور، عملیات گسترده ای برای یافتن این بالگرد آغاز کرده‌اند.

افراد محلی میگویند که به دلیل فضای مه آلود منطقه، هنوز وضعیت بالگرد مشخص نیست.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و آیت‌الله آل هاشم امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و نیز در بالگرد حامل رئیس جمهور‌ حضور داشته‌اند.

آقایان محرابیان و‌ بذرپاش، وزرای نیرو و راه که در بالگردهای دیگر حضور داشته اند، سالم به مقصد رسیده‌اند.

ساعت ۱۷:۱۴

اعزام ۲۰ تیم امدادی به محدوده حادثه بالگرد حامل کاروان رییس جمهور

خادم سخنگوی امداد و نجات هلال احمر در گفت‌وگو با مهر اعلام کرد: به دنبال اعلام خبری مبنی بر وقوع حادثه برای بالگرد حامل کاروان همراه رئیس جمهوری، تیم‌های امدادی از سوی جمعیت هلال احمر به محل اعزام شده‌اند.

وی بیان داشت: ۲۰ تیم امداد و نجات از استان‌های آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان و کردستان به محل اعزام شده است.

وی افزود: همچنین از طریق پهباد اقدامات لازم جهت جست‌وجو صورت گرفته ولی در حال حاضر هیچ اثری پیدا نشده است.

ساعت ۱۷:۰۸

در این باره پیرحسین کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر در گفتگو با مهر بیان کرد: هنوز اطلاع دقیقی از وضعیت نداریم. به محض اطلاع خبر می‌دهیم.

ساعت ۱۷:۰۰

وزیر کشور: گروه‌های امدادی به محل سانحه اعزام شدند

احمد وحیدی وزیر کشور طی گفت‌وگویی درباره سانحه برای بالگرد رئیس‌جمهور در آذربایجان شرقی گفت: امروز افتتاح سد قیز قلعه‌سی را با حضور رئیس‌جمهور آذربایجان داشتیم و بعد از آن، رئیس‌جمهور با همراهان در مسیر برگشت با چند بالگرد بودند که یکی از بالگردها بر اثر بدی هوا و وضعیتی که در منطقه بوده، مجبور به فرود سخت می‌شود.

وی افزود: گروه‌های امدادی به منطقه اعزام شدند ولی با توجه به مه‌آلود بودن و نامناسب بودن منطقه، ممکن است زمان ببرد تا به بالگرد برسند.

وحیدی گفت: با همراهان رئیس‌جمهور ارتباط داشته‌ایم ولی چون منطقه پیچیده است، مقداری ارتباطات سخت است و منتظریم گروه‌های امدادی به منطقه حادثه و نشست بالگرد برسند و به ما اطلاعات بدهند.

تلاش گسترده نیروهای امدادی برای جستجوی بالگرد حامل رئیس جمهور

 نیروهای امدادی هلال احمر و نیروهای کمکی نظامی و انتظامی از همان ابتدای گزارش سانحه برای بالگرد رئیس جمهور، عملیات گسترده ای برای یافتن این بالگرد آغاز کرده‌اند.

افراد محلی میگویند که به دلیل فضای مه آلود منطقه، هنوز وضعیت بالگرد مشخص نیست.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی و آیت‌الله آل هاشم امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و نیز در بالگرد حامل رئیس جمهور‌ حضور داشته‌اند.

آقایان محرابیان و‌ بذرپاش، وزرای نیرو و راه که در بالگردهای دیگر حضور داشته اند، سالم به مقصد رسیده‌اند.

* عکس خبر آرشیوی است.