ARAZKHABAR.IR

باند حفاران غیرمجاز در ارومیه منهدم شد


باند حفاران غیرمجاز در ارومیه منهدم شد آراز خبر- فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی گفت: باند حفاران غیرمجاز در تپه باستانی روستای باش‌قلعه و قیزقلعه ارومیه منهدم و چهار نفر دستگیر شد.

بهزاد حجابی روز شنبه در این خصوص اظهار کرد: پس از دریافت گزارش‌هایی مبنی بر انجام حفاری غیرمجاز در تپه تاریخی روستای باش‌قلعه و نیز تپه تاریخی قیزقلعه ارومیه، این موضوع به‌صورت نامحسوس و شبانه‌روزی در دستور کار و رصد واحد اطلاعات یگان حفاظت آذربایجان غربی قرار گرفتن.

وی ادامه داد: بعد از چندین روز کارهای اطلاعاتی، باحمایت‌های همه‌جانبه دستگاه قضائی و پاسگاه نوشین‌شهر، طی ۲ عملیات ضربتی توسط واحدهای اطلاعات و عملیات یگان حفاظت، حفاران غیر مجاز حین تحصیل آثار تاریخی و فرهنگی دستگیر شدند.

حجابی اضافه کرد: در این ۲ عملیات، چهار نفر متهم دستگیر و آلات و ادوات حفاران غیرمجاز از قبیل بیل و کلنگ به همراه ۲ دستگاه خودرو سواری و باری از متهمان کشف و ضبط شد.

فرمانده یگان حفاظت اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی افزود: متهمان پس از سیر مراحل قانونی و هماهنگی با ریاست حوزه قضائی مناطق به پاسگاه‌های مربوطه انتقال داده شدند.

باش قلعه تپه تاریخی به یادگار مانده از دوران اورارتویی است که با قدمتی بیش از ۲ هزار سال در شرق ارومیه و حاشیه نگین آبی آذربایجان قرار دارد.

قیز قلعه نیز از جاذبه‌های طبیعت‌گردی ارومیه و جزو معروف ترین کوه‌های ارومیه است که در ارتفاع یک هزار و ۶۶۳ متری و در جنوب شرقی ارومیه قرار دارد.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/10/09 11:16 ق.ظ | دفعات بازدید: 3624 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot