ARAZKHABAR.IR

بیش از ۳۰ هزار زائر اربعین از مرز تمرچین عبور کردند


بیش از ۳۰ هزار زائر اربعین از مرز تمرچین عبور کردند آراز خبر-  استاندار آذربایجان غربی با اشاره به امکان عبور طی ۲۴ ساعت شبانه روز از مرز تمرچین‌ گفت: از ابتدای طرح اربعین، ۳۰ هزار زائر از این مرز عبور کرده اند.

 محمدصادق معتمدیان ظهر دوشنبه طی گفتگوی خبری با اشاره به تدابیر اندیشیده شده برای عبور زائران از مرز تمرچین افزود: در مسیر تردد زائران عتبات عالیات از مرز تمرچین، اقدامات لازم برای اسکان ۴۰ هزار نفر و پخت و توزیع ۱۰۰ هزار پُرس غذا انجام شده است.

وی از استقرار پایگاه‌های امداد و نجات و بهداشت و درمان در مسیر تردد زائران از مرز تمرچین خبر داد و اضافه کرد: مواکب نیز در مسیر تردد زائران عتبات عالیات برای ارائه خدمات حداکثری مستقر شده‌اند.

وی با اشاره به به آمادگی مرز تمرچین برای عبور ۵۰۰ هزار زائر اظهار کرد: براساس هماهنگی‌های انجام شده با اقلیم کردستان عراق، مرز تمرچین آماده ارائه خدمات ۲۴ ساعته به زائران اربعین حسینی است.

استاندار آذربایجان‌غربی با بیان اینکه مرز تمرچین برای دومین سال میزبان زائران اربعین حسینی بوده و مسافت و زمان تردد زائران استان‌های شمال‌غرب کشور را کاهش داده، ادامه داد: آذربایجان‌غربی و مرز تمرچین آماده میزبانی زائران استان‌های آذربایجان‌شرقی، زنجان، اردبیل و گیلان بوده و حتی زوار تهرانی می‌توانند از طریق قطار به شهرستان نقده و سپس مرز تمرچین مراجعه کنند.

معتمدیان گفت: در مرز حاج عمران بیش از ۶۰۰ خودرو و در طول مسیر در اقلیم کردستان عراق نیز ۲ هزار و ۷۰۰ خودرو مختلف آماده ارائه خدمات به زائران عتبات عالیات هستند.

وی با اشاره به آماده‌سازی ۳۸ گیت بازرسی در مرز تمرچین و ۵۵ گیت در مرز حاج عمران افزود: طی هماهنگی‌های انجام شده با اقلیم کردستان عراق و کاهش ۶ هزار دیناری مخارج، هزینه حمل و نقل و تردد زائران از مسیر تمرچین به ۳۰ هزار دینار تقلیل یافته است.

مرز تمرچین در ۱۵ کیلومتری غرب پیرانشهر، جنوب آذربایجان غربی و نقطه مقابل مرز حاج عمران عراق قرار دارد و یکی از نزدیک ترین مسیرهای زمینی جمهوری اسلامی به دریای مدیترانه شرقی است.

این مرز زمینی تا شهر ارومیه، مرکز استان ۱۶۰ کیلومتر فاصله دارد و فاصله نزدیک ترین شهرها به این مرز، پیرانشهر در ایران و چومان در عراق است که به ترتیب حدود ۱۱ کیلومتر و ۲۵ کیلومتر با گمرک تمرچین فاصله دارد و از تمرچین تا سامره ۴۵۰ کیلومتر، تا کربلا ۶۵۰ کیلومتر، تا کاظمین ۵۳۵ کیلومتر و تا نجف اشرف ۷۱۰ کیلومتر مسافت دارد.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/06/06 09:19 ب.ظ | دفعات بازدید: 1986 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot