ARAZKHABAR.IR

تثبیت مالکیت زمین‌های کشاورزی آذربایجان‌ غربی


تثبیت مالکیت زمین‌های کشاورزی آذربایجان‌ غربی آراز خبر-رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: تثبیت مالکیت و هویت‌دار کردن اراضی کشاورزی از اولویت‌های اصلی سازمان در سالجاری است.

 خسرو شهبازی، با بیان اینکه نزدیک  ۵۰ درصد اراضی کشاورزی استان سنددار شده است و تا پایان سال این درصد افزایش خواهد یافت، افزود: برای حفظ کاربری و یکپارچگی اراضی کشاورزی باید برنامه‌ریزی داشته باشیم.

شهبازی اظهارکرد: در دهه ۴۰ اجرای اصلاحات ارضی در کشور باعث خردشدن اراضی کشاورزی شد و این امر سبب شد در اراضی خرد هزینه تولید افزایش و بهره‌وری اراضی کاهش یابد.

وی، با بیان اینکه این استان دارای یک‌میلیون هکتار اراضی کشاورزی است و به عنوان قطب تولید محصولات کشاورزی در کشور شناخته می‌شود، گفت: آذربایجان‌ غربی یکی از سه استان پیشتاز در زمینه صدور اسناد اراضی کشاورزی و رفع تداخلات در کشور است و اجرای رفع تداخلات اراضی کشاورزی در استان در سال گذشته نیز از رشد بیش از سه‌برابری نسبت به سال‌های قبل برخوردار بود.

شهبازی،  با درخواست از مالکین قدیمی املاک استانی یادآور شد: سند دفترچه‌ای خود را با مراجعه به اداره ثبت اسناد شهرستان مربوطه به سند تک‌برگی تبدیل کنند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، با بیان اینکه تغییر کاربری اراضی کشاورزی بدون اخذ مجوز از سازمان جهاد کشاورزی ممنوع است، اضافه کرد: با سنددار شدن اراضی کشاورزی حجم زیادی از پرونده‌های حوزه زمین درمحاکم قضایی که بیشتر به دلیل تغییرکاربری غیر مجاز در اراضی زراعی و باغی تشکیل شده، کاهش می‌یابد.


برچسب ها:

تاریخ: 1403/01/14 08:52 ب.ظ | دفعات بازدید: 2419 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot