ARAZKHABAR.IR

تمرکز اختیارات در مرکز از موانع توسعه منطقه ای و محلی


تمرکز اختیارات در مرکز از موانع توسعه منطقه ای و محلی معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار گفت: ساختار متمرکز، یکی از اصلی ترین موانع توسعه منطقه ای و محلی است.

به گزارش آرازخبر، رضا حسینی در سی امین جشنواره تجلیل از کارگران، گروه های کار و واحدهای کار نمونه استان که در محل استانداری برگزار شد، تقویت اختیارات استانی را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: یکی از اصلی ترین موانع توسعه منطقه ای و محلی، تمرکز اختیارات در مرکز است.

وی افزود: برخی برنامه ها و امور منطقه ای بدلیل ساختار اقتصادی موجود که متمرکز است، قابل انجام نیست؛ لذا ضرورت دارد نخبگان و مسئولان کشوری توجه ویژه ای نسبت به این اصلاح این موضوع داشته باشند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار در ادامه سخنان خود به بهبود فضای کسب و کار در استان اشاره و خاطرنشان کرد: ساماندهی و بهبود فضای کسب و کار در استان از سال گذشته بصورت جدی در دستور کار قرار گرفت و با تلاش های انجام شده، آذربایجان غربی توانست رتبه دوم کشور را به لحاظ ارتقا و بهبود فضای کسب و کار کسب کند.

حسینی از بهبود وضعیت استان در جذب سرمایه گذاری نیز خبر داد و افزود: با تلاش های صورت گرفته، استان آذربایجان غربی در سال 97، رتبه سوم کشوری را در جذب سرمایه گذاری به خود اختصاص داد و این روند در سال جاری نیز با جدیت ادامه دارد.

وی همچنین گفت: استان آذربایجان غربی در خصوص بیمه های اجتماعی نیز جزو استان های برتر و حتی بالاتر از متوسط کشوری است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار در ادامه مرزی بودن را از بی بدیل ترین ظرفیت های استان دانست و افزود: مرز می تواند ایجاد کنند ثروت و رفاه برای استان باشد که روی استفاده بهینه از ظرفیت های مرزی استان نیز برنامه ریزی شده است.

حسینی در ادامه به دیگر برنامه های استان در سال جاری اشاره کرد و گفت: در سال جاری برای هر دستگاه متناسب با ظرفیت هایش و در راستای رونق تولید، برنامه تعریف شده که یکی از این برنامه ها، بازگشت واحدهای قابل احیا به چرخه تولید است.

وی افزود: در همین ابتدای سال جاری، 3 واحد تولیدی در میاندوآب و 2 واحد نیز در شهرک صنعتی شماره 3 ارومیه، به مدار تولید بازگشته اند؛ مجموعه فولاد استان نیز با پیگیری های استاندار آذربایجان غربی در آستانه بازگشت به مدار تولید است که اشتغال بسیار خوبی را خواهد داشت.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار از تبدیل استان به هاب تامین نهاده های دامی نیز خبر داد و گفت: با توجه به نهایی شدن مذاکرات و اعلام آمادگی سرمایه گذار، مساله تبدیل استان به هاب تامین نهاده های دامی در حال انجام است که با نهایی شدن موضوع، 2 میلیون تن نهاده دامی وارد استان و برای حدود 8 هزار نفر شغل ایجاد خواهد شد.

حسینی، آماری در خصوص افزایش صادرات استان نیز ارائه داد و گفت: در سال گذشته، صادرات استان نسبت به مدت مشابه 167 درصد افزایش داشته که این نشانگر مثبت بودن برنامه ریزی های استان در جهت توسعه تجارت فرامرزی است.

وی از برداشته شدن ممنوعیت برای صادرات سیب نیز خبر داد و گفت: با پیگیری های شبانه روزی استاندار آذربایجان غربی، مجوز صادرات سیب استان از مراجع ذیربط اخذ شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک روز کار و کارگر گفت: در عرصه تولید، سه عنصر کلیدی یعنی کارگر، کارفرما و دولت نقش کلیدی دارند که در این میان دولت باید با سیاستگذاری های صحیح، فضا را برای کسب و کار آماده نماید.تاریخ: 1398/02/11 07:01 ب.ظ | دفعات بازدید: 2590 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot