ARAZKHABAR.IR

تنها نمک خشک از دریاچه ارومیه برداشت می‌شود


تنها نمک خشک از دریاچه ارومیه برداشت می‌شود آراز خبر-  مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: برداشت نمک خشک از دریاچه ارومیه با مجوز رسمی و به صورت قانونی انجام می‌شود.

سعید شهند، روز دوشنبه در حاشیه بازدید از دریاچه ارومیه در منطقه آق گنبد در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه برخی فقط بدنبال شایعه پراکنی هستند، افزود: با مجوز رسمی و نظارت و پایش محیط زیست، فقط نمک خشک از دریاچه ارومیه برداشت می‌شود. 

وی با بیان اینکه برداشت نمک مربوط به امسال نیست و سالیان سال است که برداشت نمک از دریاچه انجام می‌شود، گفت: متقاضیان برداشت نمک، درخواست خود را به سازمان صنعت، معدن و تجارت ارایه کرده و بر اساس محدوده‌های شناسایی شده با استعلام از محیط زیست بر اساس ضوابط تعیین شده برداشت نمک تا وسعت ۲۰ هکتار و به عمق ۴۰ سانتی متر انجام می شود. 

شهند با بیان اینکه برداشت نمک در ۶ نقطه انجام می‌شود، اظهار کرد: دریاچه ارومیه، پارک ملی است و احداث هرگونه کارخانه در این اراضی ممنوع است. 

وی با اشاره به وجود شایعات برداشت لیتیم و عناصر معدنی از دریاچه افزود: طبق اعلام سازمان صنعت معدن و تجارت آذربایجان غربی در سال گذشته، هیچ لیتیمی در دریاچه وجود ندارد و صرفا نمک خشک برداشت می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان در خصوص مصارف نمک استحصالی از دریاچه ارومیه نیز تصریح کرد: نمک استحصالی برای مصارف شیشه و بلور، مواد اولیه تولیدی در شهرکهای صنعتی راهدارخانه ها و شهرداری ها استفاده می شود. 

شهند با اشاره به اینکه متولی احیای دریاچه ارومیه، ستاد احیا و استاندار آذربایجان غربی دبیر این ستاد است، افزود: اقدامات سخت افزاری برای دریاچه ارومیه انجام و اقدامات وارد فاز نرم افزاری شده است.

وی با اشاره به کاهش بارش‌ها و تغییرات اقلیمی تیز افزود: بر اساس اعلام دستگاه‌های متولی، امسال بارش‌ها در حوضه دریاچه ارومیه کاهش ۲ درصدی و نسبت به درازمدت کاهش ۴۸ درصدی دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به رهاسازی آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه ادامه داد: محیط زیست استان در راستای سیاست‌های دولت مبنی بر احیای دریاچه ارومیه، با کنترل و پایش ۲۴ ساعته از برداشت غیر مجاز آب در مسیر انتقال آب به دریاچه جلوگیری می‌کند. 

شهند با اشاره به اینکه بعد از تامین آب شرب، حق آبه زیست محیطی باید تامین شود، گفت: تالابهای اقماری دریاچه ارومیه جزو دریاچه ارومیه محسوب شده و با رهاسازی‌های انجام شده از وضعیت مطلوبی برخوردار هستند و دسته جات پرندگان بدلیل وضعیت مطلوب در این تالاب‌ها ساکن شدند.

وی از افزایش ۱۸ درصدی قوچ و میش ارمنی در جزایر ۴ گانه پارک ملی دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: سال گذشته ۶ راس گوزن زرد ایرانی به سایت رشکان منتقل شد که در مسیر احیای گونه گوزن زرد تکالیفی تعیین و انجام می‌شود. 


برچسب ها:

تاریخ: 1402/10/11 05:16 ب.ظ | دفعات بازدید: 4098 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot