ARAZKHABAR.IR

حادثه نقده را به نماد همدلی تبدیل کنیم


حادثه نقده را به نماد همدلی تبدیل کنیم آراز خبر- چهارم تیرماه سال‌جاری بزرگترین حادثه آتش‌سوزی چند سال گذشته در شهر نقده روی داد و در نتیجه آن 85 مغازه از 110 مغازه بازارچه امین و هدایت بطور کامل تخریب گردید و 25 مغازه دیگر نیز 60 الی 70 درصد خسارت دیدند.

صلاح عزیزیان

آراز خبر- چهارم تیرماه سال‌جاری بزرگترین حادثه آتش‌سوزی چند سال گذشته در شهر نقده روی داد و در نتیجه آن 85 مغازه از 110 مغازه بازارچه امین و هدایت بطور کامل تخریب گردید و 25 مغازه دیگر نیز 60 الی 70 درصد خسارت دیدند.
 
 
 
هاژه نوشت: اکنون برآوردهای مالی خسارات رسما اعلام نشده اما شواهد حاکی از این است که میلیاردها تومان خسارت به ابنیه بازارچه و اجناس مغازه‌داران وارد شده که بخش عمده آن مربوط به اجناس بازاریان است.
بلافاصله بعد از حادثه معتمدین و متنفذین شهر جلسه‌ای ترتیب دادند و از همان ساعات اولیه تلاش‌ها برای جمع‌آوری پول برای جبران خسارت آغاز شد.
نقده شهر کوچکی با ویژگی‌های منحصر بفرد خود است و همه می‌خواستند که وضعیت را لحظه به لحظه پیگیری کنند و برای همین امر تصمیم بر آن شد تا برای تهیه گزارشی اختصاصی از حادثه و بررسی وضعیت، اکیپی از خبرنگاران هاژه در محل حضور یابند.
در بدو ورود به شهر و هم صحبت شدن با بازاریان و معتمدین و همه، این موضوع را بیان می‌کرد که همه از نیروهای آتش‌نشانی مهاباد تقدیر و یاد می‌کنند که جانانه به میان شعله‌های آتش رفته و مانع از بروز خسارات گسترده‌تر شده‌اند، البته این موضوع نیز عیان بود که از شهرهای همجوار درخواست کمک می‌کنند، چراکه حجم خسارات به اندازه‌ای است که در توان شهر نقده نیست و باید شهرهای همجوار نیز در این امر خیر و مسوولیت ویژه ایفای نقش کنند.
ستون‌های خم شده در اثر گرمای آتش‌سوزی، ریزش سقف، دیوار مغازه‌ها و خاکستر شدن سرمایه بازاریان اجاره‌نشین بر بار مصیبت این فاجعه اضافه کرده بود.
 
 
یکی از بازاریان در یکی از گوشه‌های مغازه بزرگش که روزی پر از اجناس بود دست‌هایش را به خاکستر مغازه می‌مالید، یکی دیگر در میان خاکستر اجناس مغازه، دفتر حسابات نسیه و ... را که در آتش سوخته بود نظاره می‌‌کرد.
 
 
 
کمی آنطرف‌تر چند خانم جوان که تمام دار و ندار و امید زندگی‌شان در آتش سوخته بود سرگردان در گوشه‌ یک مغازه اشک می‌ریختند چراکه هم سرپرست خانواده بودند و هم فرزند معلول داشتند، یکی از آنها از بیماری ام اس نیز رنج می‌برد، تصاویری که دل هر انسانی را به درد می‌آورد، صحنه‌هایی که دوربین و قلم از بیان اندوه این حادثه عاجز بود و بی اختیار اشک را در چشم در همه جاری می‌کرد.
 
 
تصاویر دردناک بازارچه نقده یادآور حادثه بازارچه قدیم مهاباد در سال 1399 است که دل هر شهروندی را به درد می‌آورد.
همت شهروندان و خیرین دردهای بازارچه قدیم مهاباد را تا حد زیادی التیام بخشید و این بازارچه به شکلی نوین، استاندارد و البته فضایی شکیل‌تر دوباره ساخته شد تا به نمادی از همدلی و احساس مسوولیت شهروندان در قبال سرمایه‌های شهرشان تبدیل شود.
شکی در آن نیست که عملکرد مسوولان شهرستان نقده در قبال بازارچه نقده از لحظه وقوع و بعد از آن نه تنها قابل قبول نیست بلکه قابل انتقاد نیز هست و این را می‌توان از زبان یکایک بازاریان و شهروندان این شهر شنید.
از فرسودگی و خرابی خودروهای آتش‌نشانی نقده گرفته تا عدم حضور مسوولان شهرستانی و استانی در بین خسارت دیدگان و تأخیر در جلسه ستاد بحران و ... تنها بخشی از گلایه و انتقاد بازاریان و شهروندان نقده است که نیازی به توضیح و چرایی وضعیت نیست. 
علت حادثه و عملکرد مسوولان هرچه باشد در این برهه و حاشیه تراشی از آن برای بازاریان خسارت دیده دردی را دوا نمی‌کند و همه می‌دانیم که چشم دوختن به بروکراسی اداری و تزریق اعتبارات قطره چکانی مسوولان شهرستانی، استانی و کشوری چاره کار نیست و همانند بازارچه مهاباد باید خیرین و شهروندان همت کنند و برای جبران خسارت پیش قدم شوند.
چند سالی است که بخشی‌ از هزینه‌های عمومی شرکت‌های خدمات رسان به قبوض اضافه شده و علی‌رغم اینکه مبلغی آنچنانی نیست بودجه‌ای عظیم را برای توسعه زیرساخت‌ها فراهم می‌کند، برای بازارچه نقده هم نیاز نیست معجزه‌ای رخ دهد و یک یا چند نفر چند میلیارد تومان به بازاریان خسارت دیده کمک کنند، بلکه در صورت مشارکت فراگیر شهرهای همجوار و واریز مبالغی هرچند اندک، تمام خسارت‌ها را جبران خواهد کرد.
مردم نقده با درنظر گرفتن ویژگی‌ و موقعیت خاصش که دچار بحران شده و از شهروندان شهرهای همجوار و کل کشور تقاضای کمک کرده‌اند تا اینبار همدلی را نه تنها در یک شهر بلکه در کل منطقه، کشور و حتی آنسوی مرزهای جغرافیایی بیازماید، در این برهه حساس که همه می‌دانند شرایط اجاره‌نشینان و بازاریان چگونه است، مشارکت در جبران خسارت برای بازاریان امین و هدایت یک عزم جدی را می‌طلبد.
اگر این حادثه دردناک زخمی بر پیکر یک شهر بوده، می‌تواند به نماد همدلی فراگیر نیز تبدیل شود و همه هرچند که در توان دارند می‌توانند برای این امر خیر اهدا کنند.
 
 شماره کارت و شبا برای واریز کمک‌های مردمی که از سوی معتمدین شهر و بازار نقده اعلام شده به شرح زیر است.
شماره کارت
6037997950317181
شماره شبا  
IR730180000000001250252826
بنام حوادث آتش سوزی بازارچه امین و هدایت نقده
 

برچسب ها:

تاریخ: 1402/04/09 12:41 ب.ظ | دفعات بازدید: 2838 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot