ARAZKHABAR.IR

حمام تاریخی میرزارسول مهاباد مرمت می شود


حمام تاریخی میرزارسول مهاباد مرمت می شود آراز خبر- مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی از ادامه مرمت‌های حمام میرزارسول مهاباد در سال جاری خبر داد.

مرتضی صفری ر اظهار کرد: با توجه به اینکه مرمت حمام میرزارسول یکی از مصوبات سفر استاندار آذربایجان غربی به مهاباد، با تخصیص اعتبار اقدامات لازم برای مرمت این بنا در سال جاری در دستور کار قرار گرفت.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی افزود: در این فصل مرمتی، اقداماتی مانند برچیده شدن اندودهای فرسوده حمام از سربینه تا زیر گنبد و همچنین جداره‌سازی بنا به‌صورت آجر به آجر انجام شده و در بندکشی آن نیز تاکنون به پایان رسیده است.

صفری با اشاره به اینکه در یک هفته آینده موزه مردم‌شناسی مهاباد فعالیت خود را در این بنای تاریخی از سر خواهد گرفت، گفت: حمام میرزا رسول مهاباد یک بنای تاریخی متعلق به دوران صفویه بوده و به شماره ۴۸۴ در تاریخ ۱۳۸۰ به ثبت ملی رسیده است.

حمام تاریخی میرزا رسول مهاباد در آذربایجان غربی در کنار یکی از گذرگاه‌های قدیمی بازار در شهرستان مهاباد قرار گرفته است. قدمت آن به دوران صفویه و قاجاریه بر می‌گردد. مصالح اصلی بنا سنگ و آجر است که از آجر در پوشش طاق و تویزه ها و از سنگ در پی و برخی دیوارها استفاده شده است. شیوه آجر چینی طاق و تویزه ها را می‌توان از عوامل تزئینی این بنا محسوب نمود.

این بنا دارای دو گنبد در اندازه‌های مختلف است که روی هر یک نیز چهار نورگیر تعبیه کرده‌اند. گنبدهای گرمخانه و سربینه نیز یک نورگیر مرکزی و چهار نورگیر در کناره‌ها دارد. خزینه آن در بخش گرمخانه جای گرفته است و بینه حمام نیز پلانی مربعی شکل دارد.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/10/10 11:25 ق.ظ | دفعات بازدید: 3143 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot