ARAZKHABAR.IR

درآمد مازاد مرزی به استانهای مرزی اختصاص یابد


درآمد مازاد مرزی به استانهای مرزی اختصاص یابد آراز خبر- استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه متاسفانه تاکنون مرز عوایدی برای استان نداشته است، گفت: درآمد مازاد مرزی به استانهای مرزی اختصاص یابد.

محمدصادق معتمدیان  روز پنجشنبه در جلسه شورای اداری که با حضور معاون رئیس جمهور و رییس برنامه و بودجه کشور و مدیران دستگاههای اجرایی برگزار شد، گفت: با وجود اینکه ۲۵ درصد پایانه ها در آذربایجان غربی است و تنها استانی هستیم که ارتباط ریلی و جاده ای با اروپا و ترکیه داریم، نیاز است بخشی از مازاد درآمد مرزی به استان اختصاص یابد که اگر محقق شود علاوه براینکه استان از این منافع بهره مند شده و تحولی در تجارت بین الملل را شاهد خواهیم بود، این امر منافع ملی نیز خواهد داشت.

وی با بیان اینکه هم مرزی آذربایجان غربی با۳ کشور و قرارگیری در مسیر دو کریدور شرق به غرب و شمالغرب به جنوب غرب و قرار گرفتن ۲۵ درصد از ۲۴ پایانه کشور در استان نشان از ظرفیتهای استان در تجارت بین الملل است، گفت: تجارت بین الملل به عنوان پیشران اصلی اقتصادی استان محسوب می شود که اولویت ما تجارت بین الملل و تکمیل زیر ساختهایی این حوزه است.

معتمدیان توجه دولت سیزدهم به تمرکززدایی را مورد تقدیر قرار داد و با بیان اینکه موضوع تمرکزدایی و اختیارات منطقه ای که براساس مزیتها به استانها داده شود باید مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: مزیت استان، تجارت و مرزها است که مغفول مانده است و نیازمند بازنگری در این بخش و تمرکز مدیریت بر مرزها هستیم.

وی ادامه داد: طی سال گذشته یک میلیارد دلار صادرات از مرز تمرچین و همچنین صادرات کالا به ۲۷ کشور اروپایی انجام شد.

استاندار اظهار کرد: با وجود ابتکار دولت سیزدهم در ایجاد صندوق عدالت و پیشرفت، هنوز عملیاتی نشده، که لازم است دستور ویژه ای برای تعیین راهکار مشخص شود.

وی با بیان اینکه ۱۵ درصد بهره مالکانه مطالبات مردم استان ماست، گفت: تکاب با وجود تولید ۳۸ درصد از طلای کشور جزو مناطق محروم و ضعیف در زیرساختها است و با توجه به نگاه عدالت محور دولت در خواست می شود که در برنامه هفتم تدبیری اتخاذ شود تا توسعه متوازن و توزیع عادلانه امکانات در این منطقه اتفاق بیافتد.

معتمدیان با بیان اینکه آذربایجان غربی جزو قطبهای معدنی است که با هدف شناسایی نقاط معدنی، بزرگترین پروژه مطالعاتی ژئوفیزیکی هوایی در پهنه های معدنی را در استان انجام دادیم، اظهار کرد:  با توجه به وجود معادن غنی اورانیوم در استان، طی ۱۸ ماه آینده یکی از مناطق مهم تولید کیک زرد خواهیم بود.

وی همچنین اظهار کرد: حلقه مفقوده معادن استان مربوط به فراوری محصولات معدنی است که نیازمند توجه است.

استاندار با بیان اینکه آذربایجان غربی، استانی ثروتمند اما محروم است که این محرومیتها با توجه ملی در دولت سیزدهم در حال رفع است، گفت: طی سال گذشته،بیش از  ۸ هزار میلیارد تومان اعتبار وارد استان شده و ۱۵۶۰ پروژه ای که سالها نیمه تمام بود، به بهره برداری رسیده است.

معتمدیان با بیان اینکه آذربایجان غربی رتبه های اول را در تولید بسیاری از محصولات کشاورزی دارد، افزود: استان بزرگترین تولید کننده سیب کشور است اما هرساله شاهد انباشت سیب زیردرختی در جاده ها بودیم که با ریل گذاری انجام شده خوشبختانه این معضل مدیریت شد و امسال مشکل خاصی در این حوزه نداریم.

استاندار آذربایجان غربی خاطر نشان کرد: هم افزایی بسیار خوبی بین نمایندگان استان و مسئولان و مدیران استانی وجود دارد تا مهمترین هدف که تحقق شعار سال( رشد تولید و مهار تورم) است، عملیاتی شود.

معتمدیان با توجه اینکه آذربایجان غربی از نظر اقلیم جزو مناطق سردسیر است و فرصت محدودی در اجرای عملیات عمرانی داریم،گفت:در خواست می شود تامین اعتبار استانهای سردسیر جزو اولویتها و در ۶ ماهه اول سال انجام شود.

وی از طولانی بودن بروکراسی اداری گلایه کرد و ادامه داد: نیاز است قوانینی که دست و پاگیر هستند و توان دستگاهها را به هدر می دهند، بازنگری شود.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/06/09 10:47 ق.ظ | دفعات بازدید: 3071 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot