ARAZKHABAR.IR

راهبرد مردمی سازی بازگشت به اصل انقلاب است


راهبرد مردمی سازی بازگشت به اصل انقلاب است آراز خبر - دستیار رئیس جمهور با اشاره به اینکه بحث مردمی سازی یک ضرورت است و یک شگرد سیاسی یا تشریفاتی نیست گفت: راهبرد مردمی سازی در واقع بازگشت به اصل انقلاب است.

آراز خبر - دستیار رئیس جمهور با اشاره به اینکه بحث مردمی سازی یک ضرورت است و یک شگرد سیاسی یا تشریفاتی نیست گفت: راهبرد مردمی سازی در واقع بازگشت به اصل انقلاب است.

 سید احمد عبودتیان عصر شنبه در دومین جلسه شورای اداری آذربایجان غربی؛ با اشاره به این که الگوی مردمی سازی که امام راحل طراحی کردند در دنیا نظیر ندارد گفت: امام راحل قبل از انقلاب یک الگویی را شروع کرد که شاید بتوان گفت برترین الگوی مدیریتی است. امام بدون پشتوانه خارجی، کودتا و قشون نظامی و بدون هیچ حزب بندی و بر اساس اصول دینی شروع کرد و این الگو در دنیا نظیر نداشت و نمی‌توان برای آن مثالی آورد.

وی افزود: الگوی مردمی کردن دولت از سوی امام و رهبری روشن شده اما در دهه ۷۰ با موضوع خصوصی‌سازی به انحراف رفت در حالی که هدف از مردمی کردن امور تجمع قدرت در دست عده‌ای خاص نیست بلکه با استفاده از همه ظرفیت‌ها به خصوص مساجد و نیروهای جهادی می‌توان امور را مدیریت کرد.

دستیار رئیس جمهور در امر مردمی سازی دولت گفت: سوالی که در ذهن برخی شکل گرفته این است بحث مردمی سازی یک ضرورت است یا یک شگرد جدید سیاسی و امر تشریفاتی که باید گفت این یک امر واجب و ضروری است.

عبودتیان با اشاره به الگوی به کارگیری مردم در امور خیر و کمک در حوادث و اتفاقاتی مانند زلزله، سیل و کرونا افزود: ما هرجا الگو دهیم مردم وارد میدان می‌شود که این مهم را در اموری مانند اداره مدارس، شهرها، روستاها و محلات تجربه کرده ایم.

وی ادامه داد: این ساختار برای این توسط آیت الله رئیسی ایجاد شده که اول ما گفتمان سازی بین مسئولان را داشته باشیم. مردمی سازی یعنی ساده کردن کارها، نه اینکه کار را پیچیده و تخصصی کرده و از عموم بگیریم.

دستیار رئیس جمهور در امر مردمی سازی دولت، ضمن تاکید بر لزوم شناسایی حلقه‌های میانی گفت: مدیران ما باید کمک کنند که این گفتمان جا بیافتد و حلقه‌های میانی شناخته شود.

عبودتیان افزود: الان یکسری از حلقه‌های میانی را در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی شناسایی کرده ایم، در خیلی از حوزه‌ها ما حلقه‌های میانی کم داریم.

دستیار رئیس جمهور در امر مردمی سازی دولت اظهار کرد: در اجرای برنامه‌ها مشکل فقط نبود منابع نیست و حتی اگر فرض را بر این بگیریم که منابع لازم هم تأمین باشد اما این حجم از مسائل و مشکلات باز هم قابل حل نخواهد بود.

عبودتیان افزود: مدیر صادق و عاقل می‌داند که صرفاً با تزریق منابع مادی و امکانات نمی‌توان همه مشکلات را حل کرد و باید بر اساس ایدئولوژی و فرهنگ حاکم بر کشور به سمت استقرار الگوی مردمی سازی امور پیش برویم.

وی با اشاره به تجربه‌های موفق آذربایجان غربی در امر مردمی سازی، تصریح کرد: زلزله خوی و اربعین حسینی از اقدامات درخور توجه استان در امر مردمی سازی است.

مردمی بودن مسئولان و مدیران باید در عمل اثبات شود

مردمی بودن مسئولان و مدیران باید در عمل اثبات شود

 نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری، مردمی بودن مسئولان و مدیران باید در عمل اثبات شود.

 حجت الاسلام سیدمهدی قریشی  در این جلسه با اشاره به تعیین چهار شاخصه از سوی مقام معظم رهبری در خصوص مردمی بودن مسئولان، افزود: توصیه‌های رهبری متوجه تمامی مسئولان بوده و با عمل به این توصیه‌ها توسط مدیران، می‌توان دولت را مردمی کرد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه مسئولین روحیه خدمتگزاری به مردم داشته باشند، خاطرنشان کرد: مسئولان با اعتماد و اعتقاد به اراده مردم و در راستای عمل به سیره ائمه اطهار، در توجه به محرومین و مستضعفین جامعه پیشگام باشند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی همچنین داشتن روحیه مردمی و انس و ارتباط با مردم را یکی دیگر از شاخصه‌های مسئولان معرفی کرده و افزود: مطالبات مقام معظم رهبری در خصوص مردمی بودن مسئولان، باید در بدنه دولت ساری و جاری شود.

معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه گفت: از برنامه‌های مهم دولت سیزدهم، مردمی سازی دولت در ساختار و نهادینه کردن این امر در بدنه دولت است.

جعفر ذوالفقاری افزود: در راستای اجرای طرح مردمی سازی دولت، دستیاران و افراد مرتبط با این طرح در فرمانداری‌های آذربایجان غربی در حال شناسایی و معرفی هستند.

وی در ادامه، امر مردمی سازی دولت را یک کار ویژه از سوی دولت سیزدهم معرفی کرده و یادآور شد: آذربایجان غربی یکی از اولین استان‌های کشور می‌باشد که امر مردمی سازی دولت را در سطح استان اجرایی کرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع استاندار آذربایجان غربی همچنین با ابراز امیدواری در خصوص تداوم پیشرو بودن استان در اجرای طرح مردمی سازی دولت، خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم یک دولت مردمی و انقلابی بوده و همواره تبیین جایگاه مردم در این دولت دنبال می‌شود.

 مسئولان باید در امر مردمی سازی، مشاور انتخاب کنند

مسئولان باید در امر مردمی سازی، مشاور انتخاب کنند

 استاندار آذربایحلت غربی گفت: فرمانداران وو مدیران دستگاه های اجرایی در استان باید در امر مردمی سازی، مشاور انتخاب کنند.

 محمدصادق معتمدیان  در این جلسه  با اشاره به اینکه این استان به جهت بهره مندی از ظرفیت‌های متنوع مردمی از استان‌های پیشرو در امر مردمی سازی است گفت: مهمترین گفتمان دولت، مردمی سازی و سهیم‌کردن مردم در کارها در راستای توسعه و پیشرفت است.

وی با بیان اینکه بنای انقلاب اسلامی و سپس پا گرفتن نظام جمهوری اسلامی ایران، خواست و اراده مردم بود افزود: بازگشت به مردم مطالبه به جایی بود که به درستی شناسایی و محور شعارهای انتخاباتی دولت قرار گرفت.

معتمدیان گفت: «دولت مردمی، ایران قوی» شعاری بود که ذیل آن شاخص‌هایی چون مشارکت، عدالت‌محوری، «مردمی سازی» سیاست، اقتصاد و فرهنگ، مقابله با فساد، ارتباط با مردم و … مورد تاکید قرار گرفت.

باید به الگوی مردمی سازی و بهره مندی از مشارکت مردمی و جمع سپاری تکیه کرد

استاندار آذربایجان غربی با تاکید بر اینکه نیازمند حضور مردم هستیم ادامه داد: مردمی سازی امری واجب است و نه تشریفاتی و در شرایطی که کشور با این حجم از مسائل و مشکلات و با یک جنگ اقتصادی ترکیبی مواجه است باید به الگوی مردمی سازی و بهره مندی از مشارکت مردمی و جمع سپاری تکیه کرد.

معتمدیان با اشاره به اینکه کلید اصلی حل مشکلات جامعه، حضور مردم است بر تسهیل و تضمین حضور مردم در تصمیم سازی، اجرا و نظارت تاکید کرد.

وی با اشاره اینکه آذربایجان غربی به جهت بهره مندی از ظرفیت‌های ارزنده مردمی و نظامی جزو استان‌های امن کشور محسوب می‌شود ادامه داد: علیرغم هم مرزی با سه کشور و نزدیک به یک هزار کیلومتر مرز مشترک اما آذربایجان غربی با برون سپاری بخش مهمی از تأمین امنیت مرز به مردم بواسطه تلاش و راهبری سپاه و دیگر نهادها در ردیف استان‌های امن و پذیرنده سرمایه گذاری قرار دارد.

استاندار آذربایجان غربی گفت: همه تلاش خدمتگزاران مردم در دولت مردمی بر این بوده تا برای ارتقای اعتماد و امید مردم به دولت از طریق افزایش نقش و مشارکت مردم در اداره امور، توسعه کارآمدی دولت در حل مسائل به پشتوانه مردم، شتاب‌دهی به تحقق حکمرانی مردمی و غلبه بر سازوکارهای ناکارآمد، پرهزینه و زمان‌بر بروکراتیک اقدامات مؤثری انجام دهند.

معتمدیان حضور گروه‌های جهادی و مردمی در کمک به زلزله زدگان خوی و نیز میزبانی از زائرین اربعین حسینی را از جلوه‌های ناب مردمی سازی دانست و گفت: نقش آفرینی مردم در این دو عرصه جلوه‌های ماندگار از خدمت و حضور مردم را به یادگار گذاشت.

الگوی حکمرانی در نظام جمهوری اسلامی استفاده میدانی از تمام نیروهای مردمی است

وی یکی از دستاوردهای مردمی سازی در حوزه اقتصادی را صادرات یک میلیارد دلاری از مرز تمرچین عنوان کرد و گفت: این میزان برابر با میزان صادرات ایران با ۲۷ کشور اروپایی است که در سال گذشته و به مدد فراهم سازی مشارکت مردم در امر اقتصاد محقق شد.

استاندار آذربایجان غربی تصریح کرد: الگوی حکمرانی در نظام جمهوری اسلامی استفاده میدانی از تمامی نیروهای مردمی است لذا انقلاب هم با همین نیرو به پیروزی رسید و در شرایط فعلی که درگیر جنگ اقتصادی هستیم نیز باید با استفاده از توان مردم مشکلات را حل کرد.

معتمدیان تصویب ۱۷۰۶ مصوبه در جریان سفرهای شهرستانی که محصول نظر و خواست مردمی بوده را از دیگر مصادیق مردمی سازی امور دانست و گفت: تمام تصمیم گیری ها برای توسعه و آبادانی در جریان سفرهای شهرستانی با نظر و خواست مردم اتخاذ شده است.

وی ادامه داد: استفاده از ظرفیت نظارت مردمی در بررسی کارکرد مدیران استانی را به جد پیگیر هستیم. اعتقاد داریم مردم بهترین ناظر هستند.

استاندار آذربایجان غربی در ادامه گفت: فرمانداران و مدیران دستگاه‌های اجرایی باید در امر مردمی سازی، مشاور انتخاب کنند تا این راهبرد اصلی شکل ساختارمند و اجرایی درستی به خود بگیرد.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/03/20 07:07 ب.ظ | دفعات بازدید: 3617 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot