ARAZKHABAR.IR

سد چپرآباد نیاز دریاچه ارومیه و آب شرب مردم منطقه را تامین می کند


سد چپرآباد نیاز دریاچه ارومیه و آب شرب مردم منطقه را تامین می کند آراز خبر- دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه و استاندار آذربایجان غربی با اشاره به افتتاح سد چپرآباد اشنویه با اهتمام دولت سیزدهم و همت این دولت برای اتمام طرح های نیمه تمام گفت: این سد علاوه بر تامین بخشی از نیاز دریاچه ارومیه، در تامین آب شرب مردم چهار شهر منطقه و روستاهای اطراف هم مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

محمدصادق معتمدیان روز دوشنبه در حاشیه بهره برداری رسمی از سد چپرآباد و رهاسازی آب آن به سمت دریاچه ارومیه افزود: در ابتدای دولت سیزدهم و آستانه سفر رییس جمهور اعتبار خوبی برای اتمام این طرح لحاظ شد و خوشبختانه این پروژه به اتمام رسیده است.

وی اضافه کرد: بناست تا ۵۱ میلیون مترمکعب آب از طریق سد سیلوه و کانال ۲۲.۵ کیلومتری جلدیان به این سد منتقل شود و از طریق رودخانه کانی رش و گدار به دریاچه ارومیه برسد.

وی اظهار کرد: مخزن این سد ۳۸ میلیون مترمکعب بوده و با آورده ۷۱ میلیون مترمکعبی، در روند احیای دریاچه ارومیه اثرگذار خواهد بود.

استاندار آذربایجان غربی ادامه داد: این سد در تامین آب شرب اشنویه، نالوس، نقده و محمدیار هم با ۱۲ میلیون مترمکعب آبی که تخصیص داده خواهد شد، فعال خواهد بود و بخشی از آب شرب این شهرها و روستاهای همجوار را هم تامین خواهد کرد.

معتمدیان گفت: همچنین از آب این سد در حوزه زیست محیطی منطقه هم استفاده خواهد شد.

وی با اشاره به هزینه کرد بیش از ۵۰ هزار میلیارد ریالی برای این سد، افزود: وعده ای که برای افتتاح یک طرح در هر سه ماه در حوزه احیای دریاچه ارومیه داده بودیم، با این افتتاح عملیاتی شد.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه اظهار امیدواری کرد که به زودی طرح بادین آباد هم به اتمام برسد و آب آن با اجرای طرح انتقال بین حوضه ای، به دریاچه ارومیه برسد.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/12/21 07:56 ب.ظ | دفعات بازدید: 2758 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot