ARAZKHABAR.IR

شهدای اهل سنت، شیعه و مسیحی نشان وحدت اقوام در آذربایجان غربی است


شهدای اهل سنت، شیعه و مسیحی نشان وحدت اقوام در آذربایجان غربی است آراز خبر- نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: وجود شهدای اهل‌سنت و شیعه و مسیحی در آذربایجان غربی نیز نشان از وحدت بین اقوام و ادیان است.

آراز خبر- نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: وجود شهدای اهل‌سنت و شیعه و مسیحی در آذربایجان غربی نیز نشان از وحدت بین اقوام و ادیان است.

حجت الاسلام سیدمهدی قریشی صبح چهارشنبه در سومین اجلاس منطقه‌ای وحدت اسلامی در ارومیه با اشاره به اینکه آذربایجان غربی قرن‌ها است محل زندگی ادیان و مذاهب مختلف است اظهار کرد: این اقوام، ادیان و مذاهب از سالیان دور با یکدیگر زندگی مسالمت‌آمیز و مثال زدنی دارند و مقدس‌ترین مکان زرتشتیان و قدیمی‌ترین کلیسای جهان یعنی قره کلیسا در این استان قرار دارد و این نشانه زندگی مسالمت‌آمیز در استان است.

امام جمعه ارومیه گفت: وجود شهدای اهل‌سنت و شیعه و مسیحی در آذربایجان غربی نیز نشان از وحدت بین اقوام و ادیان است و زمینه حضور همه اقوام و ادیان در ایران فراهم شده که نمونه عینی آن در این استان است.

وی در ادامه تصریح کرد: در خود شهر ارومیه در یک مسیر چند مسجد برای شیعه و اهل‌سنت وجود داشته و یک سمت نیز کلیسای ننه مریم برای مسیحیان است و همه مردم با یکدیگر به صورت برادری و در صلح و آرامش باهم زندگی می‌کنند.

امام جمعه ارومیه افزود: امام خمینی (ره) بارها بر وجوب وحدت و دوری از تفرقه تاکید کرده و ایشان واژه «وجوب» را به کار برده و وحدت را تکلیف شرعی تمامی مسلمانان دانسته است و اگر مسلمانان باهم بودند تمام مشکلات اجتماعی و اقتصادی شأن رفع می‌شد و هیچ مشکلی در جامعه نداشتند.

حجت الاسلام قریشی گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بر وجوب وحدت و دوری از تفرقه تاکید کرده‌اند و همچنین امام علی (ع) نیز فرمودند در زندگانی مومنانی که پیش از شما بودند تدابیری بیاندیشید که چگونه با یکدیگر زندگی می‌کردند و همچنین زمانی که اختلاف بینشان شد و شعبه‌شعبه شدند چه اتفاقی برایشان افتاده است در نهایت خداوند لباس عزت را از آنها گرفت بنابراین باید سرنوشت و قصه آنها برایمان عبرت شود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین امام علی (ع) فرمود شما بنگرید که پیامبرزادگان چگونه شدند و از آنها عبرت بگیرید که به خاطر اختلاف و تشدد، دشمنان بر آنها مسلط شدند و در نتیجه آنها در جایگاه پایینی نشستند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه در ادامه گفت: بی‌تردید اثر برگزاری این کنفرانس تأثیر بسیاری در جوامع اسلامی داشته و صمیمیت بین آنها را تعمیق می بخشد و گسترش می‌دهد.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/05/18 10:05 ق.ظ | دفعات بازدید: 2946 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot