ARAZKHABAR.IR

ضرورت هوشیاری پرورش دهندگان طیور برای عدم مواجهه با ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان


ضرورت هوشیاری پرورش دهندگان طیور برای عدم مواجهه با ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان مدیر کل دامپزشکی آذربایجان غربی بر استمرار هوشیاری بیشتر  توسط پرورش دهندگان طیور برای عدم مواجهه با ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان تاکید نمود.

به گزارش آرازخبر، دکتر داهیم اظهار داشت: با توجه به تغییر فصل و مساعد شدن اکوسیستم ها در شش کانال پروازی و وجود یک کانال پرواز از این استان و امکان فعالیت ویروس، برضرورت رعایت دقیق اصول امنیت زیستی بویژه در واحدهای مادر و تخمگذارتاکید نمود و همچنین از هماهنگی های انجام یافته با سازمان دامپزشکی کشور  در صورت تمایل واحد های مرغ مادر و تخمگذاربه انجام واکسیناسیون  بر علیه این بیماری رعایت موارد زیر را به پرورش دهندگان طیور تاکید کرد.

در ادامه به توصیه های اداره کل دامپزشکی استان آذربایجان غربی جهت پیشگیری و کنترل بیماری انفلوانزای فوق حاد پرندگان اشاره شده است.

1- به هر طریق ممکن از ارتباط پرندگان داخل سالن، دان و آب مصرفی با پرندگان وحشی و آزاد پرواز و فضولات آنها جلوگیری نمایید. در این ارتباط لازم است انبار دان و سالن پرورش برای اینگونه پرندگان غیر قابل نفوذ باشد و محوطه مرغداری فاقد هرگونه جاذبه ای برای ورود پرندگان وحشی باشد.ریخت و پاش دان و رها سازی کود در محوطه و وجود آبگیر و تجمع آب به هر شکل این جاذبه را ایجاد کند.

2- از رفت و آمد غیر ضروری جلوگیری کرده و در صورت لزوم با رعایت کامل موارد بهداشتی تردد انجام شود.

3- تعویض کفش و لباس در هنگام ورود به مزرعه (شامل کارگران و بازدید کنندگان ) ضروری است.

4- حوضچه ضد عفونی درب ورودی مزرعه و ورودی سالن‌ها را فعال نگه دارید و در هنگام ورود به سالن شستن دستها با آب و صابون و ضدعفونی آنها و تعویض کفش یا حداقل برس کشی کف چکمه با مواد ضد عفونی کننده ضروریست. رعایت بهداشت و اصول قرنطینه در ورودی سالن به مراتب از محوطه  با اهمیت تر است بطوریکه از غیرآلوده بودن کلیه وسایل، مواد ، آب، دان و افراد ورودی به سالن باید اطمینان حاصل کنید.

5- از رفت و آمد خودروها به داخل محوطه پاک جلوگیری شود و در موارد بسیار ضروری نسبت به ضدعفونی قسمت‌های بیرونی خودرو به صورت کامل اقدام شود.

6- خودرو حمل تخم مرغ، کارتن تخم مرغ و دان قبل از ورود به مزرعه و یا بارگیری در مبدا مورد شستشو و ضد عفونی قرار گیرد.

7- در واحدهای تخمگذار ترتیبی اتخاذ شود تا تخم مرغ خوراکی  به گونه ای به بیرون از مرغداری انتقال یابد که خودرویی وارد محوطه پاک نشود.

8- کلیه رفت و آمدهای افراد به واحد را ثبت و ضبط گردد.

9- از حضور در بازار پرندگان زنده ، محل‌های پرورش طیور، پارک پرندگان و به طور کلی محل تجمع پرندگان غیر از واحد خودتان خودداری کرده و ترتیبی اتخاذگردد تا پرسنل واحد نیز همین ممنوعیت را اجرا کنند.

10- از ورود پرنده جدید به واحد ( بویژه در مزارع مرغ مادر ) تا اطلاع ثانوی خودداری کنید.  

11- از خرید و فروش پرندگان زنده از میادین دام و همچنین پرندگان شکاری اجتناب نموده و در صورت مشاهده فروش این نوع پرندگان توسط دوره گردها مراتب را به شبکه دامپزشکی گزارش نمایند .تاریخ: 1398/09/10 12:37 ب.ظ | دفعات بازدید: 4765 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot