ARAZKHABAR.IR

عمر ويروس كرونا را طولاني نكنيم


عمر ويروس كرونا را طولاني نكنيم يادمان نرود عمر ويروس كرونا تنها با همكاري عموم مردم، واحدهاي صنعتي و صنوف امكان پذير خواهد بود پس رعايت پروتکل های بهداشتی را جدي بگيريم و بيش از اين عمر ويروس كرونا را طولاني نكنيم.

به گزارش آرازخبر، زنجيره انتقال ويروس كرونا قطع نشده و علي رغم برخي استان ها در آذربايجان غربي روند ابتلا به ويروس كرونا همچنان افزايشي است اين آمار نشانگر عدم رعايت پروتكل هاي بهداشتي از سوي مردم مي باشد و كاهش روند گسترش بیماری کرونا در برخي استانها تنها بخاطر همکاری مردم با طرح فاصله گذاری هوشمند و رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی صاحبان مشاغل است.

متاسفانه این روزها شاهد هستيم خطر ویروس کرونا جدی گرفته نمي شود و با ساده‌انگاری برخي افراد سلامت جامعه به خطر مي افتد ولي يادمان باشد همه ما در قبال همديگر از مسئوليت اجتماعي برخوردار هستيم و تحقق اين مهم تنها راهكار حل بحران ها به ويژه بحران كرونا مي باشد.

بياييد از خود بپرسيم سهم هر شخص در شکست زنجیره انتقال ویروس کرونا چقدر است؟ چگونه می‌توان در شکست زنجیره انتقال موثر بود؟ آیا می‌توان یاری‌گر مجاهدان سلامت در بیمارستان ها و مراکز درمانی بود؟ سلامتي عزيزانمان و حتي هموطنانمان چقدر برايمان اهميت دارد؟
بدون شک همه مردم در هر قشر و جايگاهي مي توانند در شکست زنجيره انتقال ویروس کرونا سهیم باشند و چرخه عمر اين ويروس منحوس را كوتاه تر كنند.

رعایت پروتکل های بهداشتی  مانند پرهیز از روبوسی و دست دادن، رعایت كامل طرح فاصله گذاری هوشمند در صنوف و نکته مهم در خانه ماندن از راهکارهاي مهم و اساسی در شکست زنجیره انتقال ویروس کرونا به شمار مي رود و با رعايت كامل اين موارد مسئوليت خطير خود را در قبال سلامت جامعه ايفا كنيم.
* تعداد کل مبتلایان به ويروس كرونا در آذربايجان غربي  به ۱۹۰۴ نفر رسید

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی، جواد آقازاده در خصوص آخرین آمار مبتلایان به ویروس کووید ۱۹ در استان اظهار داشت: از ۲۶۹ نمونه ی مشکوک مورد آزمایش قرار گرفته در روز ۳۰ فروردین، ۵۲ مورد مثبت اعلام شده است با احتساب موارد جدید تعداد کل مبتلایان استان  به ۱۹۰۴ نفر رسید.

وی افزود: متاسفانه با ۴ مورد فوتی جدید ، ۲ مورد از ارومیه،۱ مورد تکاب و ۱ مورد میاندوآب تعداد فوتی های استان به ۱۴۱ مورد افزایش یافت همچنین تعداد بهبود یافتگان ۱۲۳۹ مورد میباشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی با اشاره به تعداد مبتلایان به تفکیک شهرستان ها، اعلام كرد: تعداد مبتلایان در ارومیه ۶۵۵، اشنویه ۲۳،بوکان ۱۵۷، پلدشت ۱۹، پیرانشهر ۴۰، تکاب ۷۸، چالدران ۱۱، چایپاره ۱۶، خوی ۳۳۳، سردشت ۲۷، سلماس ۷۳، شاهین دژ ۷۷، شوط ۱۹، ماکو ۲۹، مهاباد ۱۱۱، میاندوآب ۱۷۴،نقده ۶۲ نفر مي باشد.

*كنترل بيماري كرونا با همكاري مردم در رعايت توصیه های پزشکی امكان پذير است

استاندار آذربایجان غربی، محمد مهدي شهرياري در حاشیه بازديد از آزمایشگاه پژوهشکده پزشکی سلولی و مولکولی دانشگاه گفت: ابتدا وظیفه داریم که از دانشگاه علوم پزشکی و همکارانشان ، کادر درمانی ، پرستاری ، آزمایشگاهی ، خدماتی به نوبه خود تشکر ویژه داشته باشم و با توجه به زحماتی که در طی دو ماهه گذشته بصورت شبانه روزی در رابطه با مبارزه با بیماری کرونا کشیدند و اقدامات شایسته ای انجام دادند که فکر می کنم یکی از استانهایی باشد که عملکرد آن در کشور شاخص باشد .

وي افزود: علت اینکه نسبت به ماه اول آمار مثبت بیماری افزایش نشان می دهد بخاط این است که ظرفیت آزمایشگاهی مان چند برابر شده است یعنی قبلا مثلا 70 تا نمونه را آزمایش می کردیم 40 تا مثبت بود و الان بالای 250 و 300 نمونه می گیریم و حدود 60 یا 67 آزمایش مثبت می شود در واقع تعداد انجام آزمایش 4 برابر شده ولی آمار مثبتها 4 برابر نشده است این نشان می دهد که بیماری کنترل شده و در صورتی که مردم همکاری لازم را داشته باشند و به توصیه های پزشکی گوش بدهند.

شهریاری اضافه کرد: امروز هم خدمت دوستان در این آزمایشگاه مجهز که در کشور نمونه هست ، رسیدیم که عرض خدا قوتی داشته باشیم ، همکاران با جدیت بسیار بالا و دقت بسیار بالا ، کار شایسته ای را انجام می دهند و وظیفه همه ماست که تشکر ویژه داشته باشیم .

*نبود تجهیزات کادر بیمارستانی شایعه ای بیش نیست

وی تصریح کرد: خوشبختانه در رابطه با تجهیزات اقدامات بسیار خوبی انجام شده ، هم وزارت بهداشت کمک کرده و هم خود دانشگاه علوم پزشکی و دوستان دیگر در رابطه با تامین تجهیزات اقدامات خوبی انجام داده اند که هیچ جای نگرانی در این رابطه نیست و علیرغم اینکه برخی در فضای مجازی به این امر دامن می زنند که کادر بیمارستانی تجهیزات ندارند ، شایعه ای بیش نیست که متاسفانه بعضی ها عمدا این فضا را درست می کنند تا یاس و ناامیدی را در جامعه حمکفرما کنند که به هر حال وظیفه هم هست که در رابطه با این جریانات مقابله کنند .

مقام عالی استان ابراز داشت: کشورهایی که در کنترل بیماری موفق بودند مثل آلمان و کره جنوبی در واقع اینها هم تست بیشتری گرفتند و هم تعداد مثبتهایشان بالا است این به این معنی نیست که در آن کشورها بیماری از کنترل خارج شده است و وقتی مقایسه می کنیم با آمار دیگر کشورها ، تعداد مرگ و میرشان بسیار پایین است ، درواقع بیمار را زودتر شناسایی کرده و مراقبتهای بهداشتی و پزشکی را شروع کردند و خود بیمار را در جریان گذاشتند تا خودشان هم از خود مراقبت کنند و این باعث کنترل بهتر بیماری می شود که الان در استان آذربایجان غربی هم خوشبختانه این کار انجام می گیرد و اگر تعداد مثبتها افزایش یابد به این معنی است که ما شناسایی کردیم و از انتشار بیماری جلوگیری می کنیم .

استاندار آذربایجان غربی در پایان تصريح كرد: با اقدامات خوبی که در استان انجام گرفته و تجهیزات خوبی که داریم و همچنین کادر بسیار فداکاری که در دانشگاه علوم پزشکی داریم ان شاءالله بر این بیماری فائق می آییم .

*لزوم تداوم مراقبت های بهداشتی از سوی شهروندان

رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه، علیزاده امامزاده گفت: با توجه به خطر شیوع ویروس کرونا ، لزوم مراقبت های بهداشتی از سوی شهروندان همچنان باید تداوم بیابد و  در خانه ماندن برای تمامی اقشاری که ضرورت حضور آنها در اجتماع وجود ندارد ، توصیه می گردد.

وي با بيان اينكه افراد مسن ، کودکان و نوجوانان حتما در خانه بمانند تا در قطع حداکثری زنجیره این ویروس بتوانیم موفق عمل کنیم، تصريح كرد: از تمامی شهروندانی هم که باید در محل کار حضور یابند یا به ناچار در بیرون از خانه هستند ، خواهشمند است که حتما توصیه ها و پروتکل های بهداشتی را از جمله داشتن ماسک ، دستکش ، رعایت فاصله فیزیکی 2 متری ، ضدعفونی محل کار و سایر موارد توصیه شده از سوی وزارت بهداشت را اکیدا رعایت نمایند.

رئیس شورای اسلامی شهر ارومیه در بخش دیگری از سخنانش ضمن تقدیر از تمامی تلاشگران در مقابله با ویروس کرونا اذعان داشت: از تمامی مردم عزیز ، پزشکان ، پرستاران ، کادر درمان و کادر اداری و خدماتی بیمارستان ها ، دست اندرکاران و کارکنان محترم وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی ، ارتش ، سپاه ، نیروی انتظامی ، بسیج ، همکاران محترم و تلاشگر شهرداری ارومیه ، سازمانهای مردم نهاد و خیریه ها و تمامی عزیزانی که در این چند ماه در مقابله با شیوع ویروس کرونا از جمله عملیات ضدعفونی ، آگاهی بخشی به جامعه و رساندن کمک های بهداشتی و مایحتاج غذایی به نیازمندان و اقشار ضعیف جامعه از هیچ تلاشی فروگذار نکرده اند تقدیر و قدردانی می کنم و برای تمامی بیماران آرزوی سلامتی و شفای عاجل و برای درگذشتگان طلب رحمت و غفران الهی و برای بازماندگانشان آرزوی صبر جزیل از درگاه الهی داریم.

اميد است با همکاری مردم در رعایت پروتکل های بهداشتی عمر ويروس كرونا كوتاه و كوتاه تر شود تا شاهد نابودي كامل آن در سطح جامعه باشيم.

گزارش از مهناز رنجه بازو


برچسب ها: همكاري كرونا شكست

تاریخ: 1399/02/01 10:17 ق.ظ | دفعات بازدید: 7330 | چاپ