ARAZKHABAR.IR

مجاهدت‌های حجت الاسلام حسنی از حافظه مردم پاک نخواهد شد


مجاهدت‌های حجت الاسلام حسنی از حافظه مردم پاک نخواهد شد آراز خبر-نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه گفت: مجاهدت‌های حجت الاسلام حسنی نماینده سابق ولی فقیه در استان، قبل و بعد از انقلاب از حافظه مردم پاک نخواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی قریشی شامگاه سه شنبه در مراسم گرامیداشت ششمین سالگرد رحلت مجاهد نستوه حجت الاسلام و المسلمین غلامرضا حسنی نماینده سابق ولی فقیه در آذربایجان غربی و امام جمعه ارومیه، افزود: رشادت‌ها و مجاهدت‌های این مجاهد نستوه باید به آیندگان و نسل امروز منتقل شود.

وی افزود: چنین افراد با عظمتی که در دین اسلام هم از جایگاه والایی برخوردارند باید در ذهن و خاطره مردم حفظ شوند.

امام جمعه ارومیه به مقام علما و جایگاه آنها در اسلام و قرآن اشاره کرد و گفت: قلم علما از ارج و قرب بالایی برخوردار است چنانکه در مکتب علمای بزرگوار شخصیت‌های فرهیخته و شهدای بزرگی چون سردار سلیمانی و صیاد شیرازی تربیت یافته اند.

همچنین در این مراسم، حشمت الله قنبری استاد دانشگاه و پژوهشگر تاریخ اسلام به شهادت آیت الله رئیسی اشاره کرد و افزود: آیت الله رئیسی در دوران ریاست جمهوری، جلوه ناب ولایت مداری و خدمت بی منت بود.

وی در خصوص مجاهد نستوه حجت الاسلام حسنی، افزود: ایشان سنگربان اسلام، مجاهد، اهل جهاد و قاطع بود، بسیاری از اوقات برخی افراد به دلیل پاسخ نداشتن در برابر مواضع قدرتمند ایشان سخنانشان را تقطیع و سانسور می‌کردند تا حقیقت او را کم فروغ نشان دهند.

این پژوهشگر تاریخ اسلام افزود: در تمام خاطراتی که از او ضبط شده هرچه دیدم شجاعانه و از عقل و حکمت نشأت گرفته بود.

قنبری به فعالیت‌های نظامی و دفاعی حجت الاسلام حسنی اشاره کرد و گفت: مجموعه فعالیت‌های نظامی و دفاعی او راه و شرایط را هموار کرد و باید گفت ایشان یک عطیه در کشور بودند.

وی افزود: اگر فعالیت‌های نظامی و دفاعی او نبود امروز پس از ۴۵ سال نه تنها در این استان بلکه در کشور هم امنیت نداشتیم، حجت الاسلام حسنی روح مجاهدت را در مردم زنده کرد که در عین عمل به وظیفه اش دستهای پینه بسته داشت و تلاش می‌کرد.

قنبری با بیان اینکه برخی از پیچیدگی‌های سیاسی اوایل انقلاب با تدبیر حجت الاسلام حسنی باز شد، گفت: تجلیل از مقام شامخ حجت الاسلام حسنی نباید تنها به سالگردش خلاصه شود.

در ادامه مدیران، مسؤولان و اقشار مختلف مردم با نثار فاتحه و گلباران مزار مجاهد نستوه حجت الاسلام حسنی یاد و خاطر او را گرامی داشتند.

حجت الاسلام حسنی در مبارزه مسلحانه مردم ارومیه با طاغوت و پس از آن با عوامل ضد انقلاب، تشکیل اولین بسیج مردمی انقلاب اسلامی، خنثی سازی توطئه حزب دموکرات در نقده، دفاع از پادگان پیرانشهر و دهها رویداد تاریخی آذربایجان و کردستان نقش محوری داشت.

وی نماینده سابق ولی فقیه در آذربایجان غربی بود، در اوایل انقلاب با بسیج مردم علیه تجزیه طلبان در برابر همه آنان ایستاد و به همین سبب مورد کینه دشمن واقع و چند بار نیز ترور شد اما از همه آنها جان سالم به در برد.

این مجاهد نستوه در سال ۱۳۰۶ شمسی در بزرگ آباد ارومیه متولد شد و پس از عمری مجاهدت و رشادت در شامگاه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ دعوت حق را لبیک گفت.


برچسب ها:

تاریخ: 1403/03/01 10:03 ب.ظ | دفعات بازدید: 1823 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot