ARAZKHABAR.IR

مهار آتش‌سوزی تالاب گروس مهاباد


مهار آتش‌سوزی تالاب گروس مهاباد آراز خبر-  رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: آتش‌سوزی گسترده در تالاب فصلی گروس این شهرستان مهار و از پیشروی آن به سمت تالاب بین‌المللی کانی‌برازان جلوگیری شد.

فاروق سلیمانی  اظهار کرد: آتش حدود ساعت ۱۴ در این تالاب فصلی شروع شد و پس از پنج ساعت تلاش ۲ تیم آتش‌نشانی، ماموران یگان حفاظت محیط زیست مهاباد و تعداد زیادی از مردم روستاهای اطراف، آتش با ایجاد آتش‌بُر مهار شد.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۱۰۰ هکتار از نیزارهای این تالاب در آتش سوخت اضافه کرد: در بررسی های اولیه خسارت به پرندگان در این تالاب مشاهده نشد اما تعداد زیادی از خزندگان و سخت پوستان که محل زندگی آنها در نیزار بود، تلف شدند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: به دلیل مرتفع بودن نیزارها، گستردگی آتش و باتلاقی بودن محیط امکان اطفای حریق به راحتی میسر نبود و از طرفی دیگر وزش باد شدید باعث گستردگی آتش می ‌شد.

وی افزود: علت و عوامل آتش سوزی با همکاری نیروی انتظامی و انجمن های دوستدار محیط زیست این منطقه در دست بررسی است.

تالاب فصلی گروس با بیش از پنج هزار هکتار مساحت در نزدیکی تالاب بین المللی کانی‌برازان و از تالاب‌های اقماری جنوب دریاچه ارومیه به شمار می رود.

مهاباد علاوه بر تالاب فصلی «گروس» دارای تالاب‌های بین‌المللی کانی‌برازان و قوپی‌باباعلی، تالاب دایمی حسن‌خان و تالاب‌های فصلی داشخانه و قره‌قشلاق است و تالاب های این شهرستان هر سال در فصل پاییز و بهار میزبان هزاران قطعه پرنده آبزی و کنار آبزی مهاجر و بومی است.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/07/11 08:25 ق.ظ | دفعات بازدید: 2198 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot