ARAZKHABAR.IR

موانع ساخت مسکن شهری و روستایی در آذربایجان‌غربی رفع شود


موانع ساخت مسکن شهری و روستایی در آذربایجان‌غربی رفع شود آراز خبر- استاندار آذربایجان‌غربی گفت: در کنار مسکن شهری، توجه ویژه ای نیز به ساخت مسکن اقتصادی روستایی داشته و رفع موانع پیش روی این طرح با سرعت در دستور کار باشد.

 محمدصادق معتمدیان روز سه شنبه در جلسه شورای تأمین مسکن آذربایجان‌غربی، افزود: با اشاره به اینکه تمرکز بر بافت فرسوده در داخل شهرهای استان عاملی برای رشد جهشی تولید مسکن به شمار می‌رود، افزود: در این مناطق، زیرساخت‌های لازم مهیا بوده و می‌توان با هزینه‌های کمتر، زمینه ساخت واحدهای مسکونی را فراهم کرد.

وی ادامه داد: بافت‌های فرسوده به علت اینکه داخل شهرها بوده و خدمات زیربنایی دارند، می‌توانند به سرعت در حوزه ساخت مسکن جدید کمک کار اجرای طرح نهضت ملی مسکن باشند.

معتمدیان همچنین با اشاره به مزایای نوسازی بافت‌های فرسوده، خاطرنشان کرد: علاوه بر کاهش هزینه‌ها، زیباسازی شهر به ویژه در مناطق مرکزی صورت گرفته و در این خصوص گام‌های اساسی در آذربایجان‌غربی برداشته شود.

استاندار آذربایجان‌غربی به تاکید ویژه رئیس جمهور در خصوص تلاش مستمر و بدون وقفه در حوزه تأمین مسکن و اجرای طرح نهضت ملی مسکن نیز اشاره کرد و افزود: در آذربایجان‌غربی اقدامات خوبی بخصوص در حوزه تأمین زمین صورت گرفته و رتبه‌های بالای کشوری را در اختیار داریم.

معتمدیان همچنین با بیان اینکه مرحله دوم طرح، آماده سازی اراضی اختصاص یافته به نهضت ملی مسکن است، اضافه کرد: در این خصوص اقدامات خوبی صورت گرفته و نیازمند تلاش بیشتر می‌باشد.

وی در ادامه با تاکید بر اهتمام جدی در حوزه ایجاد خدمات زیربنایی در سایت‌های مربوط به نهضت ملی مسکن آذربایجان‌غربی، افزود: مرحله ساخت واحدهای مسکونی مربوط به نهضت ملی مسکن در حال انجام بوده و نسبت به اختصاص و آماده سازی زمین در این خصوص، اقدامات بیشتری باید صورت گیرد و تأمین منابع مالی در این باره بسیار مهم و اساسی است.

استاندار همچنین تصریح کرد: یکی از مهمترین اقدامات در راستای توسعه شاخص‌های مسکن، توجه به ایجاد شهرهای جدید بوده و در این خصوص امکان توسعه در شمال استان را داریم.

معتمدیان بر توجه به دهک‌های پایین و ارائه خدمات مناسب مسکن به این شهروندان نیز تاکید کرد و افزود: مسکن حمایتی با اولویت در دستور کار نهادهای مسئول آذربایجان‌غربی قرار گیرد.

متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن آذربایجان‌غربی از ۴۱هزار نفر فراتر رفت

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی گفت: تعداد متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در استان به ۴۱ هزار و ۹۵۰ نفر رسیده که از این تعداد برای حدود ۳۰ هزار نفر متقاضی تخصیص پروژه انجام شده است.

 محسن حمزه‌لو نیز در این جلسه، افزود: تخصیص زمین برای تمامی متقاضیان انجام شده و اراضی مورد نیاز برای ساخت ۱۸۰ هزار واحد مسکونی احصا و تأمین شده و با این آمار آذربایجان‌غربی رتبه سوم کشوری را در عملکرد اجرایی طرح‌های نهضت ملی مسکن کسب کرده است.

وی ادامه داد: سهمیه استان برای چهار سال ساخت ۲۰۳ هزار و ۹۲۹ واحد مسکونی است که این واحدهای مسکونی در ۴۸ شهر آذربایجان‌غربی در بخش‌های مشکن شهری، روستایی، بازآفرینی شهری و خودمالکی احداث می‌شوند.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی گفت: در بخش مسکن روستایی ۵۲ هزار واحد مسکونی در روستاهای استان احداث می‌شود که تاکنون در همین راستا اراضی مورد نیاز ساخت ۳۳ هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی روستایی تأمین شده است و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

حمزه‌لو با اشاره به اجرای طرح جوانی جمعیت، افزود: در این طرح نیز آذربایجان‌غربی برای ۵۷۰ متقاضی طرح جوانی جمعیت در مرحله نخست اعطای زمین انجام داد و روند طرح همچنان ادامه دارد و ساماندهی باقی متقاضیان در حال انجام است و آذربایجان‌غربی استان برتر کشور در روند اجرای طرح جوانی جمعیت در سطح کشور است.

وی با اشاره به اجرای طرح نهضت ملی مسکن در منطقه آزاد ماکو، اضافه کرد: ساخت ۱۵ هزار و ۴۰۳ واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن در شهرستان‌های ماکو، بازرگان، شوط و پلدشت از برنامه‌های این طرح است.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی گفت: ۳ هزار و ۲۲۳ واحد در مسکن شهری حمایتی، ۶ هزار و ۴۰۰ واحد در بخش مسکن روستایی، ۲ هزار و ۵۶۰ واحد در بخش بازآفرینی شهری و ۳ هزار و ۲۲۰ واحد در بخش مسکن خودمالکی در منطقه آزاد ماکو احداث می‌شود.

حمزه‌لو افزود: تاکنون حدود ۱۷ هکتار زمین در منطقه آزاد ماکو در شهرستان‌های ماکو، بازرگان، شوط و پلدشت تأمین شده که قابلیت ساخت بیش از یک هزار و ۷۰۰ واحد مسکونی را دارد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تأمین زمین مورد نیاز طرح نهضت ملی مسکن بر عهده سازمان منطقه آزاد ماکو است لازم بوده نسبت به تأمین نیاز منطقه اهتمام ویژه‌ای توسط منطقه آزاد صورت پذیرد.

مدیرکل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی گفت: راه و شهرسازی اهتمام ویژه‌ای برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در استان و منطقه آزاد ماکو دارد و اجرای سریع این طرح نیازمند همکاری همه جانبه دستگاه‌های متولی است.

حمزه‌لو با اشاره به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی اظهار کرد: باید از این ظرفیت در پیشبرد طرح‌های عمرانی نهایت بهره‌برداری صورت گیرد.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/08/02 04:58 ب.ظ | دفعات بازدید: 2122 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot