ARAZKHABAR.IR

وسعت دریاچه ارومیه به ۱۵۰۰ کیلومتر مربع رسید


وسعت دریاچه ارومیه به ۱۵۰۰ کیلومتر مربع رسید آراز خبر- دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با بیان اینکه بارندگی‌ها در آذربایجان‌غربی نسبت به سال گذشته ۴۳ درصد افزایش داشته، گفت: بارندگی‌ها در بلندمدت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ۲۷ درصد افزایش یافته است.

محمدصادق معتمدیان اروز پنجشنبهه در حاشیه بازدید از ساحل شمالی دریاچه ارومیه با اشاره به رهاسازی آب سدها از آذرماه سال گذشته به سمت دریاچه ارومیه، افزود: با توجه به ورودی آب ۴۱۱ مترمکعب در ثانیه، تاکنون ۵۰ میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه ارومیه شده است.

وی همچنین با اعلام اینکه تراز کنونی دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۳۸ سانتی متر می‌باشد، خاطرنشان کرد: تراز دریاچه ارومیه نسبت به زمان مشابه در سال گذشته ۹ سانتی‌متر و ابتدای سال آبی در مهرماه ۱۴۰۲، ۵۵ سانتی‌متر افزایش داشته است.

دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه وسعت کنونی این دریاچه را نیز یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع اعلام کرده و افزود: وسعت دریاچه ارومیه نسبت به زمان مشابه در سال ۱۴۰۲، ۳۵۰ کیلومترمربع بیشتر شده است.

معتمدیان همچنین با بیان اینکه حجم آب دریاچه ارومیه به بیش از یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب رسیده، اضافه کرد: ذخیره آبی دریاچه ارومیه ۲۵۰ میلیون متر مکعب نسبت به زمان مشابه در سال گذشته و یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب نسبت به آغاز سال آبی در مهرماه ۱۴۰۲، افزایش داشته است.

وی در ادامه با قدردانی از همکاری مردم در احیای دریاچه ارومیه، افزود: کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در حال حاضر بر مدیریت منابع آب در حوزه کشاورزی و تغییر الگوی کشت با مشارکت مردم متمرکز است.

استاندار آذربایجان‌غربی در پایان با تاکید بر ساماندهی سواحل دریاچه ارومیه و استفاده مردم از ظرفیت تفریحی این دریاچه، اظهار کرد: کمیته فرهنگی و اجتماعی ستاد احیای دریاچه ارومیه، در همین راستا جشنواره‌ای فرهنگی، ورزشی و تفریحی را در ۲۴ فروردین در سواحل این دریاچه برگزار می‌شود که از مردم استان برای حضور در این جشنواره دعوت می‌کنیم.


برچسب ها:

تاریخ: 1403/01/23 05:04 ب.ظ | دفعات بازدید: 3600 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot