ARAZKHABAR.IR

۳۲ هزار تن کود یارانه‌ای در آذربایجان‌غربی توزیع شد


۳۲ هزار تن کود یارانه‌ای در آذربایجان‌غربی توزیع شد آراز خبر-معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: ۳۲ هزار تن کود یارانه ای ازته، فسفاته و پتاسه طی سال جاری در استان توزیع شده و این روند ادامه دارد.

علی دیانتی  با بیان اینکه مصرف صحیح و کیفی کود شیمیایی در اراضی کشاورزی می تواند علاوه بر افزایش عملکرد تولید در واحد سطح، گیاهان را نسبت به سرمازدگی و دیگر حوادث غیرمترقبه مقاوم کند، افزود: از این میزان کود توزیع شده، ۲۲ هزار تن ازته، ۹ هزار تن فسفاته و یک هزار تن پتاسه است.

وی با اشاره به اینکه مجموع سهمیه کود اراضی کشاورزی استان در سال جاری بین ۱۱۸ تا ۱۲۰ هزار تن است، اظهار کرد: از این میزان سهمیه حدود ۴۵ هزار تن تهیه و در انبارهای استان نگهداری می شود که به تدریج توزیع خواهد شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی آذربایجان غربی درباره مبارزه با عوامل خسارت زای محصولات زراعی نیز بیان کرد: مبارزه با سن غلات در ۲۱۳ هزار هکتار، مبارزه با سن های برگشتی در هفت هزار و ۶۰۰ هکتار، مبارزه با موشهای مضر در هفت هزار هکتار، مبارزه با ملخ در ۲ هزار و ۴۷۵ هکتار، مبارزه با عوامل خسارتزا و آفات دیگر در اراضی زراعی در حدود ۶ هزار هکتار امسال انجام شده‌است.

وی با اشاره به اینکه مدیریت حفظ نباتات در استان نیز خدمات فنی، حقوقی و ضد عفونی بسیاری ارائه کرده است، ادامه داد: از ۸۷۷ فروشگاه سم و کود در آذربایجان غربی ۸۹۰ مورد بازدید و از ۵۳ کلینیک گیاهپزشکی نیز بازدیدهایی مستمر انجام شده‌است.

دیانتی با اشاره به اینکه ۳۲ پرونده تعزیراتی برای واحدهای فروشگاهی متخلف تشکیل شده‌است، اضافه کرد: سه واحد غیر مجاز فعال در این راستا پلمب شده و ۱۹ واحد نیز به عنوان واحد گرانفروش شناسایی و پرونده آنان به مراجع قانونی ارسال شده‌است.

وی با اشاره به توزیع بذر اصلاح شده در استان نیز گفت: در مجموع ۹ هزار تن بذر گندم آبی و ۱۱ هزار تن بذر گندم دیم و ۴۵۰ تن بذر جو آبی و ۲۵۰ تن جو دیم گواهی شده و ۶۲ هزار یونیت بذر چغندر قند بین زارعان برای کشت پاییزه توزیع شده‌است.


برچسب ها:

تاریخ: 1402/08/17 12:18 ب.ظ | دفعات بازدید: 2495 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot