ARAZKHABAR.IR

۴۱۷هکتار بافت فرسوده پاشنه آشیل فعلی شهر ارومیه در برابر خطر زلزله


۴۱۷هکتار بافت فرسوده پاشنه آشیل فعلی شهر ارومیه در برابر خطر زلزله رئیس شورای شهر ارومیه گفت: ارومیه دارای ۴۱۷هکتار بافت فرسوده است و متاسفانه ساختمان ها و زیرساخت هایی که عمر مفید آن ها به سر آمده و دچار خطرات استقرار در بافت های فرسوده هستند یا املاکی که خارج از نظارت فنی و به صورت قولنامه ای احداث می شوند، پاشنه آشیل فعلی شهر ارومیه در برابر خطر زلزله محسوب می شوند.

رئیس شورای شهر ارومیه گفت: ارومیه دارای ۴۱۷هکتار بافت فرسوده است و متاسفانه ساختمان ها و زیرساخت هایی که عمر مفید آن ها به سر آمده و دچار خطرات استقرار در بافت های فرسوده هستند یا املاکی که خارج از نظارت فنی و به صورت قولنامه ای احداث می شوند، پاشنه آشیل فعلی شهر ارومیه در برابر خطر زلزله محسوب می شوند.

به گزارش آرازخبر،  محمد رضا علیزاده امام زاده اظهارداشت: ارومیه دارای ۴۱۷ هکتار بافت فرسوده مصوب بوده که از این میزان مناطق حاد شهری، ۳۳۰ هکتار شامل بافت تاریخی و قدیمی بوده و دربرگیرنده مناطق روستایی یا شهری ارومیه نیست.
وی خاطرنشان کرد: ساخت و ساز هایی که دارای پروانه و پایان کار هستند قاعدتاً محاسبات فنی، نظارت و انطباق نظام مهندسی بر اجرای این سازه ها اعمال می شود و مقاومت بالایی نسبت به زلزله دارند.

وی اضافه کرد: متاسفانه ساختمان ها و زیرساخت هایی که عمر مفید آن ها به سر آمده و دچار خطرات استقرار در بافت های فرسوده هستند یا املاکی که خارج از نظارت فنی و به صورت قولنامه ای احداث می شوند، پاشنه آشیل فعلی شهر ارومیه در برابر خطر زلزله محسوب می شوند.
وی با اشاره به اینکه طبق قانون وظایف و مسئولیت هایی بر عهده اداره کل راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی ساختمان و شهرداری برای اجرای آیین نامه های مقاوم سازی سازه های شهری تدوین شده، گذارده شده است، خاطر نشان کرد: در سال‌های اخیر و با ضروری شدن مقاوم سازی سازه‌های شهری در استان و ارومیه و با نظارت دو ارگان شهرداری و واحدهای فنی و شهرسازی بر ساخت و سازهای شهری تاکنون آیین نامه های اجرایی در خصوص مقاوم سازی سازه های شهری به خوبی در ارومیه اجرایی می شود.

رئیس شورای شهر ارومیه یاد آور شد: بر اساس بند سوم ماده ۱۴ تعرفه عوارض و بهای خدمات شهرداری ارومیه در سال ۹۸ و به منظور تشویق و ترغیب سازندگان واحدهای مسکونی در بافت‌های فرسوده و تاریخی شهر و مناطق کم برخوردار با هدف احیا، نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده چنانچه اشخاص حقیقی و حقوقی درخواست تجدید بنا کنند، بر اساس ضوابط طرح تفصیلی و ضوابط مصوب بافت فرسوده، مشمول ۴۰% مازاد تراکم و عوارض پروانه ساختمانی برای مسکونی و ۹۰% برای عوارض تجاری خواهند بود.
وی به دیگر مشوق های شورای شهر برای بازسازی و مقاوم سازی بافت‌های فرسوده ارومیه اشاره  و ادامه داد:  در تجمیع هر پلاک علاوه بر ضوابط مذکور ۱۰ درصد تشویقی و تجمیع بیش از ۳ پلاک ۵۰ درصد مشمول تجاری طبقه همکف خواهد بود، همچنین عوارض صدور پروانه در بافت فرسوده مصوب کمیسیون ماده ۵ در صورت رعایت ضوابط مربوطه برای شوارع ۸ متری و پایین تر رایگان است.
علیزاده ابراز کرد: نوسازی بافت فرسوده در راستای بهبود منظر شهری، کاهش خطرهای ناشی از حوادثی نظیر زلزله و افزایش کیفیت شهرنشینی دارای اهمیت بوده و باید با جدیت توسط مسوولان مرتبط ارومیه دنبال شود.تاریخ: 1398/10/12 01:56 ب.ظ | دفعات بازدید: 5909 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot