ARAZKHABAR.IR

تمامی مطالبات گندم کاران آذربایجان‌غربی پرداخت شد


تمامی مطالبات گندم کاران آذربایجان‌غربی پرداخت شد  رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: تمامی مطالبات گندم کاران استان که بیش از۷۴۰ میلیارد تومان بود، در نیمه اول مهرماه سال جاری به حساب آنها واریز شده است.

رسول جلیلی با بیان اینکه میزان خرید گندم امسال در آذربایجان غربی ۲۱۹هزار و ۸۳ تن بود ، افزود: علاوه بر این میزان گندم خربداری شده توسط مراکز دولتی ، ۱۴ هزار و ۵۰۰ تن به صورت بذری توسط ۷ شرکت بخش خصوصی، جهت تهیه و تامین بذور گواهی شده، پرورشی و مادری خریداری شده است و ۵ هزار و ۱۲۰ تن گندم نیز از طریق سامانه سیفا توسط بخش خصوصی خریداری شده است.

جلیلی تصریح کرد: ۱۴ هزار و ۵۰۰ تن گندم بذری خریداری شده توسط ۷ شرکت بخش خصوصی ، پس از مراحل فرآوری، بوجاری، ضدعفونی و کیسه گیری به صورت یارانه ای جهت کشت پاییزه در سال زراعی جاری در بین گندمکاران استان در حال توزیع است و این روند ادامه دارد.

وی با اشاره به فعالیت ۶۲ مرکز خرید دولتی در استان، اضافه کرد: امسال شهرستان های نقده، بوکان، پیرانشهر، مهاباد، میاندوآب و ارومیه بیشترین میزان خرید را داشتند.

جلیلی با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی گندم امسال از قرار هر کیلوگرم ۲۵۰۰ تومان بود ، اضافه کرد: امسال پیش بینی خرید گندم در حدود ۵۱۴ هزار تن بود که کاهش تحقق بارندگی های پاییزه ، وقوع سرمای دیررس بهاره در اواخر فروردین و عدم تداوم بارش ها در اردیبهشت ماه و توقف رشد به همراه بادهای گرم محلی باعث کاهش عملکرد تولید و محدودیت در پنجه زنی مزارع گردید.

وی همچنین پایین بودن قیمت خرید تضمینی با توجه به بالا بودن هزینه های کاشت ، داشت و برداشت ، بالا بودن قیمت جو در بازار آزاد و عدم رغبت کشاورزان برای تحویل به مراکز دولتی را نیز از عمده دلایل کاهش میزان تولید و پیش بینی خرید گندم در استان بود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: امسال ۸۹ هزار هکتار از اراضی آذربایجان غربی به کشت گندم آبی و ۲۹۰ هزار هکتار از اراضی به کشت گندم دیم اختصاص یافته بود که در مجموع ۳۸۰ هزار هکتار ازمزارع استان زیر کشت گندم رفته بود.


برچسب ها:

تاریخ: 1399/08/11 04:41 ب.ظ | دفعات بازدید: 238 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot