ARAZKHABAR.IR

صادرات ۱۵۰ هزار اصله نهال میوه از آذربایجان‌غربی به خارج از کشور در سال ۹۹


صادرات ۱۵۰ هزار اصله نهال میوه از آذربایجان‌غربی به خارج از کشور در سال ۹۹ رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی از صدور ۱۵۰ هزار اصله نهال دانه دار و هسته دار از استان به خارج از کشور طی سال گذشته خبر داد.

اکبر کرامتی با بیان اینکه آذربایجان‌غربی قطب نهال کشور به شمار می‌رود، اظهار کرد: سال گذشته ۱۵۰ هزار اصله نهال میوه دانه دار و هسته دار در قالب ۱۵ فقره از مرزهای استان به خارج از کشور صادر شده است.

وی افزود: این نهال‌ها به کشورهای عراق و افغانستان صادر شده‌اند که شامل انواع ارقام خارجی از جمله هلو، شلیل، آلو، گیلاس، آلبالو، انگور، سیب، گلابی و … بوده و ارزش ریالی این نهال‌ها ۴۵ میلیارد ریال برآورد می‌شود.

کرامتی با اشاره به اینکه ۶۱ نهالستان مجوزدار در آذربایجان‌غربی فعال است، افزود: ۶۱ نهالستان و مراکز کشت بافتی در استان مجوز فعالیت از سازمان جهاد کشاورزی را دریافت کرده‌اند که در حال حاضر ۴۸ واحد از این نهالستان‌ها و۲ مرکز کشت بافتی، نهال آماده فروش برای باغداران را دارند.

وی با تاکید بر اینکه آذربایجان غربی قطب تولید نهال محسوب شده و با تولید ۶میلیون اصله پایه و نهال بذری و رویشی سالم و استاندارد در رتبه نخست تولید در کشور قرار دارد، عنوان کرد: کشاورزان قبل از خرید نهال از سلامت و اصالت نهال اطمینان حاصل کنند و نهال مورد نیاز خود را صرفاً از نهالستان‌های مجوزدار و مورد تأیید کمیته فنی نهال استان تهیه کنند.

کرامتی خاطرنشان کرد: این نهالستان‌ها علاوه بر تأمین نهال‌های مورد نیاز باغداران استان، بخشی از نهال‌های تولیدی خود را برابر ضوابط قرنطینه و بهداشت گیاهی به سایر استان‌های کشور فرستاده و قسمت زیادی را نیز به کشورهای عراق و جمهوری آذربایجان و افغانستان صادر می‌کنند.

وی گفت: این نهالستان‌ها در تولید ارقام مختلف نهال‌هایی با پایه بذری و پایه‌های رویشی درختان دانه‌دار از جمله سیب، گلابی، به و درختان هسته‌دار مانند هلو، شلیل، گیلاس، آلبالو، زردآلو، بادام و محصولات انگور و گردوی پیوندی و گل محمدی با تولیدکنندگان برتر کشور رقابت دارند. در مراکز کشت بافتی هم انواع پایه رویشی و همچنین انواع نهال رویشی با ارقام جدید و بازارپسند تولید و عرضه می‌شود.

کرامتی افزود: در سال گذشته یکی از مراکز کشت بافتی استان به عنوان نمونه برتر در سطح ملی معرفی گردید و در تولید گردوی پیوندی نیز رتبه اول را داریم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی، وجود نهالستان‌های بدون مجوز، عدم وجود باغ مادری در استان و نبود سرمایه گذار را از مهمترین مشکلات نهالستان‌های استان برشمرد و افزود: در طی ۵ سال اخیر با پیگیری‌ها و نظارت کمیته فنی نهال استان فعالیت نهالستان‌های غیرمجاز به نصف کاهش یافته است.

کرامتی افزود: تهیه هر گونه نهال از مراکز غیر مجاز و دپو شده علاوه بر عدم اطمینان از اصالت پایه و پیوندک می‌تواند در بلند مدت هزینه‌های مازاد بر باغدار تحمیل کرده و هدف نهایی حاصل نشود، بنا براین افراد در جا به جایی نهال از استان به سایر استان‌ها با مراجعه به مدیریت حفظ نباتات استان نسبت به اخذ گواهی بهداشت نباتی اقدام کنند.


برچسب ها:

تاریخ: 1400/02/07 10:59 ق.ظ | دفعات بازدید: 161 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot