ARAZKHABAR.IR

64 مرکز خرید تضمینی گندم در آذربایجان غربی دایر شد


64 مرکز خرید تضمینی گندم در آذربایجان غربی دایر شد مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی آذربایجان‌غربی از دایر بودن 64 مرکز خرید گندم در فصل خرید تضمینی این محصول در استان خبر داد.

علیرضا زارعی در جلسه کارشناسی خرید تضمینی گندم استان با اعلام این خبر افزود: از این تعداد 29 مرکز خرید بلند مدت شامل 5 سیلوی ملکی در شهرستانهای خوی، ارومیه، بوکان و مهاباد است و 35 مرکز نیز شامل مراکز مباشر دولتی است.

او با بیان اینکه از دی ماه سال گذشته فرآینده آماده سازی خرید تضمینی گندم در استان آغاز شده است، اظهار کرد: 29 مرکز خرید بلند مدت با ظرفیت 154 هزار تن، 14 کارخانه آرد سازی با سیلوهای همجوار به ظرفیت 550 هزار تن، 10 سیلوی بخش خصوصی با ظرفیت 430 هزارتن امسال آماده خرید تضمینی گندم از زارعان استان است.

زارعی با بیان اینکه امسال قیمت مصوب خرید تضمینی گندم 5 هزار تومان برآورد شده است، عنوان کرد: سال گذشته 291 هزار تن خرید تضمینی و 5 هزار تن خرید توافقی گندم در استان داشته ایم که کمتر از نیاز مصرفی استان بود.

مدیرکل شرکت غله و خدمات بازرگانی آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه سال گذشته پیش بینی خرید 514 هزارتن بود که به دلیل بالا بودن قیمت نهاده های دامی و نیز بروکراسی مراحل خرید این پیش بینی محقق نشد، گفت: سال گذشته نقده رتبه اول خرید تضمینی گندم در استان را به خود اختصاص داد و شهرستانهای بوکان، پیرانشهر و ارومیه در رده های بعدی قرار داشتند و چالدران نیز کمترین میزان خرید گندم را داشت.

زارعی با اشاره به کاهش بارندگی های پاییزه و بهاره در فصل زراعی جاری عنوان کرد: نیاز مصرف استان در زمینه گندم سال گذشته 440 هزار تن بود که امیدواریم امسال نیز بیش از این میزان محقق شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی آذربایجان‌غربی اضافه کرد: امسال امیدواریم بتوانیم نیاز گندم مصرفی را از داخل استان تامین کنیم و نیازی به خرید از سایر استانها نداشته باشیم.

زارعی با تاکید بر جلوگیری از خروج گندم تولیدی از استان به سایر استانها، افزود: سال گذشته مبلغ خرید گندم استان 741 میلیارد تومان بود که کل مبلغ مهرماه تسویه شد امسال نیز امیدواریم با پرداخت به موقع خرید گندم شاهد خرید تضمینی مناسبی در استان باشیم/


برچسب ها:

تاریخ: 1400/02/15 07:47 ب.ظ | دفعات بازدید: 142 | چاپ


مطالب مشابه dot
آخرین اخبار dot